Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanız İçin 13 Yol!

Olumsuz Düşünce Nedir?

Olumsuz düşünce, bireylerin zihinsel olarak olay ve eylemlere olumsuz yani negatif olarak bakması ve zihinsel olarak değerlendirmesidir.

Olumsuz Düşünce Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Olumsuz düşünce;

✨ Şanssız ve her şeyin en kötüsünü kendimize çekmemize neden olur.

✨ Hayattan ve herkesten nefret etmemize neden olur.

✨ Sürekli şikayet halinde ve hiçbir şeyden memnun olamayan bir insan haline bürünmemize neden olur.

✨ ‘Neden yaşıyorum ki boşuna nefes alıyorum!’ dedirtir bize. İsyan ettirir.

✨ Kızgınlık saçarız etrafa, kırıldığımızdan daha fazla etrafımızdaki insanları kırarız.

✨ Yaşadığımız olayları sürekli zihnimizde döndürür ve ‘neden böyle oldu, neden bu bana böyle söyledi, ben bunları hakettim mi?’ sorularını sormamıza neden olur.

✨ Sebepsizce ağlamamıza neden olur.

✨ ‘Kimse beni anlamıyor!’ diye haykırıp dururuz.

✨ Her olayın en kötü halini düşünüp tabiri caizse kafayı yememize neden olur.

Ve daha nice kötü şeyler yaşatır bize.

Şunu sorduğunuzu duyuyorum. “Peki ya hayatımızı zindana çeviren olumsuz düşüncelerden nasıl kurtuluruz?”

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanız İçin 13 Yol!

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak hepimizin istediği şey. Beynimizin içinde kimi zaman fırtınalar kopuyor kimi zaman deprem oluyor. “Biz beynimizde yaşadığımız hayali doğal afetlerden kurtulup zihnimizde çiçekler açtırıp kuşların ötmesini istiyoruz” diyorsanız doğru yerdesiniz! Ve geliyoruz önerilerimize.

1) Uyku ve Beslenme Düzeni

Gece en geç 23.00’da uyumalısınız ve sabah erken kalkmalısınız. Araştırmalar uykusuzluğun ve gece özellikle saat 22.00-04.00 arası uyanık olan insanların daha kolay depresyona girdiğini gösteriyor. Bir yetişkin en fazla 7 saat uyumalı. Erken yatıp erken kalkarak olumsuz düşüncelerinizden kurtulmak için bir adım atmış olacaksınız.

Ve diğer bir konu ise düzenli beslenme. Fast food yiyecekler ve katkılı abur cuburlar yerini sağlıklı ve organik besinler almalı. Sağlıklı beslenmek bizi hastalıklardan koruduğu gibi olumsuz düşüncelerden de koruyor. 

2) Düşüncelerini Yaz ve Mantıklı Bir Neden Bul

Olumsuz düşüncelerini bir kağıda yaz. Bu düşüncelerin için mantıklı nedenler bul.

Mesela arkadaşın sana geç cevap yazmış olabilir. Bu seni önemsemediği için mi yoksa acilen bir işi çıkmış olabileceğinden de olabilir mi? Ya da başına bir şey gelmiş olabilir mi? Belkide meşguldür vakti yoktur. Sana mesaj atmaması ya da aramaması seni sevmediğini göstermez.

Olumsuz bütün düşüncelerini ve korkularını bir kağıda yaz. Ve sonrasında istersen yakıp küllerini rüzgara karşı savurabilirsin. Bu sana olumsuz düşüncelerden kurtulduğun hissini verecek ve rahatlatacaktır. 

3) Zihin Okuma, Gerçeği Öğren

İnsanlar olarak en büyük hatamız yaşadığımız olaylarda insanların zihinlerini okumaktır. “Onun bana bunu neden yaptığını anlayabiliyorum…” cümleleriyle başlayan daha karşı tarafa sormadan kendimizce bir şeyler düşünüp onlara inanıyoruz. Halbuki gerçek düşündüğümüzden çok daha uzakta. Zihin okumayı bırakıp gerçeği sorarak öğrenirseniz olumsuz şeyler duysanız bile saatlerce olumsuz tahmin yapmaktan kurtulmuş olursunuz. Ve probleminize uygun bir çözüm bulmak için çabalamaya başlarsınız.

4) Probleme Değil Çözüme Odaklan!

Yaşadığımız olaylar için “Neden bunu yaşadım? Neden hep kötü şeyler benim başıma geliyor? Neden başaramıyorum? Neden bu konuyu anlamıyorum?” soruları yerine “Nasıl?” sorusunu sormalıyız. “Nasıl bu problemi çözebiliriz? Nasıl başarabiliriz? Nasıl daha mutlu ve huzurlu yaşayabiliriz?” gibi sorular hem olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza hem de bilinçaltınız “Nasıl?” diye sorduğunuz sorular için size çözümleri hayatınıza çekmeye başlayacaktır.

5) Olumlu Düşünme Egzersizleri

Her gün en az 10 dakikanızı olumlu düşünmeye ayırın. Bir meditasyon müziği açabilirsiniz bu egzersiz sırasında. Ve sadece olumlu düşünmeye odaklanın. Unutmayın, odaklandığınız şeyi büyütürsünüz! 

6) Mindfulness Tekniği

Mindfulness benim deyimimle hiçbir şey düşünmeme egzersizi. Gözlerinizi kapatıp derin nefes aldıktan sonra zihninizdeki düşüncelerin gözünüzün önünden geçip gitmesine izin verin. Onlar gökyüzündeki bulutlar gibiler. Sadece geçip gidiyorlar ve size zarar veremezler. Unutmayın onlar sadece düşünce gerçek değiller!

7) Yeni Hobiler Edin, Kendine Vakit Ayır

Yeni hobiler edinerek kendinizle vakit geçirmelisiniz. Hobilerinize odaklandığınızda zihniniz olumsuz düşüncelere yer vermeye vakit bulamayacak. Yeni bir şeyler öğrenip yeni bir etkinlikte yapabilirsiniz. Hangisi sizi mutlu ediyorsa onu yapın. Kendinize vakit ayırıp kendinizi sevin ve mutlu edin.

8) Her Gün 3 Şey İçin Şükredin

Her gün hayatınızdaki 3 güzel şey için şükredin. Ve bir defter tutup bu 3 güzel şeyi yazın. Kısa sürede hayatınızdaki güzellikleri görüp hayata pozitif bakmaya başlayacaksınız.

Şikayet etmek yerine elinizde bulunan nimetler için Rabbinize şükrederseniz şükrettiğiniz kadar hayatınızdaki güzellikler artacaktır. 

9) Olumlu Düşünen İnsanlarla İletişim Kur

Her şeye kötü tarafından bakan insanlar bizide öyle düşünmeye sevk eder. Olumsuz düşünen kişilere karşı mesafe koymazsanız ya da hayatınızdan çıkarmazsanız ne kadar pozitif ve olumlu düşünen bir insan olsanızda bir süre sonra onlara çekilip olumsuz düşünmeye başlayacaksınızdır. O yüzden mesafe koyun.

10) Günlük Hayatta Olumlu Kelimeler Kullan

Sözcükleriniz ve düşünceleriniz evrene yayılan bir duadır. Aslında her an dua ediyoruz. Olumlu düşünmeye ve olumlu kelimelerle konuşmaya başladığınızda dualarınız olumlu olacağı için hayatınızda güzel dualarınızın karşılığı olarak güzelleşmeye başlayacak.

11) Nefesini Tut ve Odadaki Eşyaları Say

Kötü bir olay mı yaşadınız? Kızgınsınız ve aklınızdan binbir türlü intikam planları mı geçiyor? Hemen derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve nefesini birkaç saniye sonra verirken “Şimdi ve Buradayım” diyin. Ve odadaki eşyaları tek tek saymaya başlayın. Kaç taneler, renkleri ne? Zihninizi dağıtmak ve olumsuz düşüncelerden anlık kurtulmak için çok etkili bir teknik.

12) Önem Verme

Odaklandığın şeyi büyütürsün. Bu sebeple olumsuz düşüncelerine odaklandıkça onlar dahada artacak ve hayatında meydana gelme olasılığı çoğalacaktır. Olumsuz düşüncelerle boğuşmaya başladığın anda önem verme ve başka şeylere odaklanmaya çalış.

13) En Az 21 Gün Bu Maddeleri Uygula

Beynin yeni bir alışkanlık edinmesi için en az 21 gün uygulanması gerektiğini söylüyor uzmanlar. Olumsuz düşünmeyi bir alışkanlık haline getirdiğimiz için onun zıddı bir alışkanlık kazanarak o alışkanlığımızdan kurtulabiliriz. Yukarıdaki maddelerden yapmak istediklerinizi bir gün bile ara vermeksizin 21 gün devam edin.

Ve hayatınızın güzelleştiğini seyredin! Hayatınız güzelleştikçe her güzelleşen şey için şükretmeyi unutmayın.

Her anınızda olumlu düşüncelerle hayatınızda ve zihninizde çiçek açması dileğiyle…