Etkili Dinleyici Nasıl Olunur?

Etkili bir dinleyici olmak, ikili ilişkilerde ve sosyal iletişim açısından çok önemlidir. Etkili bir dinleyici, her şeyden önce konuşmaya değer veren kişidir. “Siz konuşurken başkalarının sizi dinlemesini istiyorsanız; başkaları konuşurken de siz onları dinlemelisiniz.” düşüncesinin temelinde, konuşmaya ve konuşmacıya değer vermek yatmaktadır. Etkili bir dinleyici olabilmek için, kesinlikle edilgen (pasif) olunmamalıdır. Çünkü etkili bir dinleyici; sorularıyla ve jest-mimikleriyle konuşmacıyı yönlendirebilme gücüne sahiptir. Karşınızdaki kişiyi dinleme sebebiniz bu konuda önemli bir rol oynar. Gelin birlikte dinleme nedenlerine göz atalım.

Dinlemenin Nedenleri

Dinlemenin de nedenleri veya tarzları vardır. Aslında bunlar etkili bir dinleyici olmanın önemli bir parçasıdır. İlk olarak karşınızdaki kişiyi dinleme nedeninizi bir düşünün; Bilgileri değelerndirmek mi, fikir alışverişi yapmak mı yoksa empati kurmak mı. Bunu öğrendikten sonra gerisi kolaylıkla gelecektir. Şimdi etkili bir dinleyicinin özelliklerine beraber göz atalım.

Etkili Bir Dinleyicinin Özellikleri

1-) Birikim kazanmanın yollarından birinin de dinleme olduğunu bilir.

2-) Konuşmacının sözünü kesmeden dikkatle dinler.

3-) Dinlerken vereceği cevabı düşünmez, göz teması kurar.

4-) İyi bir dinleme faaliyeti için önemli bir nokta da ortamın dinlemeye uygun olmasıdır. Ortam sessiz değilse, farklı konularda farklı konuşmalar varsa orada dinlemeden söz edilemez.

5-) Duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışır, ön yargılı değildir.

6-) Dinlerken başka bir işle meşgul olmaz.

7-) Konuşmacının sözlerine olduğu kadar, mimik ve beden hareketleri gibi sözsüz mesajlarına da dikkat eder

😎 Konuşmacının duygu ve düşüncelerini anladığını gösteren sözlü ifadelerde bulunur.

Karşımızdaki kişiyi anlamanın özü, aslında karşımızdaki kişiyi iyice dinlemekten ve anlamaktan geçiyor. Böyle yaptığımız zaman hem karşıdaki kişi değer verdiğimi anlayacaktır, hem de aynı şekilde o da bizi dinleyecektir. Böylece sosyal ilişkilerimizi de sağlamlaştırabiliriz ve sürekli insanların bir şeyler anlatmak istediği birisi haline gelebiliriz.

Unutmayın önemli olan bunları öğrenmek değil, öğrendiklerimizi uygulamaktır. Herkese başarılar diliyorum. 🙂