Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

Kariyerimizi ve geçmişte yaptığımız işleri, işverenlere özet niteliğinde olan CV’miz son derece önemli bir belgedir. Kendimizi ne kadar kolay ifade edersek rakiplerimiz arasında ön plana çıkmamız o kadar kolay olur. Bu yazımızda etkili CV nasıl hazırlanır buna değineceğiz.

1- CV Uzunluğu
Okulu yeni bitirip mezun olanlar için veya iş deneyimi fazla olmayan kişiler için en fazla 2 sayfa idealdir. Tecrübe düzeyi yüksek kişilerde ise 3.sayfa olarak katılmış olduğu seminerler verdiği ve aldığı eğitimler şeklinde detaya inilebilir.

2- Yazım ve imla kuralları
Etkili CV için olmazsa olmazlardan birisi de yazım ve imla kurallarıdır. CV de olası yazım hataları ve üslup bozuklukları işveren karşısındaki sizi dikkatsiz bir kişilik olarak gösterecektir. Kullanılan dil yalın ve sade olması daha iyi olacaktır. CV’nizi farklı insanlara okutarak kontrol ettirmenizde yarar var.

3- Başvuru yaptığınız pozisyona göre düzenleme yapılmalı
Başvuru yapacağınız ilandaki detaylara göre CV’nizi düzenlemek sizi ön plana çıkaracaktır. İşverenin aradığı özelliklere göre yetenek ve tecrübelerinizi belirtmeniz faydalı olacaktır.

4- CV kendini karşı tarafa ifade durumudur
Bunun bilincinde olarak deneyim ve yeteneklerinizden ziyade işverenler kendilerine sağlayacağınız faydayı bir nevi satmaya çalıştığınızı aklınızdan çıkarmayın. Abartıya kaçmadan aranan pozisyona göre köprü görevi kurma amacınız olduğunu da unutmayın. İşverene vereceğiniz katkıyı daima hissettirmeye çalışmalısınız.

5- CV de fotoğraf
Güncel ve sade bir fotoğraf her zaman tercih edilendir. Fotoğraftaki kıyafetler bile kimi zaman dikkat çeker. Başvuru yaptığınız pozisyona uygun kıyafet ile fotoğraf eklemeniz sizin faydanıza olacaktır. Genel olarak vesikalık görseller tercih edilmektedir.

6 – Dürüst olmak
Gerçekte olanları abartarak veya olmayan şeyleri olmuş gibi göstererek ön plana çıkmak isteyen kişiler çoğu zaman zor durumda kalmaktadır. Gerçek olmayan beyanlarda bulunmak güveni ve itibarı yerle bir edecektir. Bu durumda işverene karşı mahcup olmamızı sağlayacaktır.

Özet olarak;

Karşı tarafı etkilemeye çalışın ancak hayal gücünüzün sınırlarını zorlamayın.
CV’nizi uzun değil kısa tutun.
Fazla ayrıntı ve detay, okuyanın yazı içinde kaybolmasına sebep olacaktır.
Dil bilgisi ve yazım yönünden hatasız olmalı.
CV’de ilan da aranan niteliğe göre bilgiler daima olmalı.

Genel olarak Etkili CV nasıl hazırlanır konusunda değindik .
İş hayatınızda ve kariyeriniz başarılar dilerim .