Ödevler İçin Gerekli Motivasyon Nasıl Sağlanır ?

Ödev kelimesini duyan her öğrenciden of puf seslerini duyarız. Öğrenciler için ödevler, öğretmenler tarafından onları cezalandırmak için kullanılan bir işkence metodu olarak algılanır. Ve bu algı harekete geçmenizi engelleyen bir zincir gibidir adeta. Sizde mi bu zincirlere sahipsiniz? Çocuğunuz ödevlerini zorla mı yapıyor? Buyurun çözümleri yazımızda. ?

● Ertelemeyin.

Sadece ödev konusu baz alarak söylemiyorum bunu. Hayatın her alanında karşımıza çıkan ve sıkça yaptığımız bir hata. Erteleme alışkanlığına sahipseniz bir an önce vazgeçmelisiniz.

Zamanı yönetin, planlayın ve rutin oluşturun.

Zaman öylece akıp gidiyor ve müdahale edemiyoruz. Ancak zamanı plan yaparak daha verimli kullanabiliriz. Ödevler çoğu zaman gözümüzü korkutur ve sıkıcıdır. Zamanımızı monoton şekilde geçirmek yerine eğlenmeyi tercih ederiz. Plan yapmak hem ödevlerimiz için hem de eğlenmek için gerekli zamanı bize sunacaktır. Planınız zamanla rutin haline gelecek ve ödev alışkanlığınızı kazanmada size yardımcı olacaktır.

Hedefinizi belirleyin ve kendinizi ödüllendirin.

Hedefinize ulaşmak ulaşmak ve küçük ödüller motivasyonunuzu bir üst seviyeye taşıyacaktır. Ödevlerimizi ise bir nebzede olsa monotonluktan kurtaracaktır.

● Çalışma ortamınızı oluşturun.

Telefonunuzun bulunduğu yada sevdiğiniz dikkatinizi dağıtacak herhangi bir nesnenin bulunduğu bir ortamda dikkatiniz dağılacak ve ödevleriniz sizin için daha katlanılmaz bir hal alacaktır. Bunun için çalışma ortamınızı verimli hale getirin.

Çocuğunuza Ödev Alışkanlığını Kazandırmanız İçin Tavsiyeler

● Eleştirmeyin ve kızmayın. Ödevini neden yapmadığını, sorunun ne olduğunu onunla konuşarak analiz edin ve yardımcı olun. Unutmayın ödevler çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirecektir.

● Çocuğunuzu ödevlerini yapması için teşvik edin. Ödüllerin, eğlenmesine izin verin.

Koçluk yapın. Zamanı birlikte planlayın. Ödev ve eğlenmek için zamanı verimli kullanmasında yardımcı olun.

● Renkli kalemler ve belki de birkaç çıkartma ile ödevleri ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir