Sınavlar İçin Kolay Ezber ve Çalışma Yöntemleri

Sınavlar İçin Kolay Ezber ve Çalışma Yöntemleri

Doğduğumuz andan itibaren hayatta sürekli bir şeyler öğreniyoruz. Bu öğrenme ya doğuştan geliyor ya da çevresel etkenler ile bize öğretiliyor. Birde okula başladığımızda öğrenmemiz ve ezberlememiz gereken şeyler var. Bu yazımızda kolay ezberleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kendinizi Tanıyın.

Kendinizi sadece siz bilirsiniz. Nasıl kolay öğrenebildiğinizi önce kendinizi sorgulayarak işe başlayın. Çoğu kişi kendini tanıyamamaktan ders çalışamıyor ve kolay öğrenemiyor. Rutin ders çalışmak insanı sıkabilir ve bu da öğrenmemizi kolaylaştırabilir. Kendinizi ne yaparken daha iyi öğrenebiliyorsunuz önce bunun farkına varın.

Kolay Ezberleme Yöntemi İçin Tekrar Yapın.

Ebbinghaus Unutma Eğrisi öğrendikten bir saat sonra, öğrendiğimiz bilgilerin çoğunu unuttuğumuzu, yaklaşık bir hafta sonra %20’sini hatırladığımızı gösteriyor. Ebbinghaus’a göre, kendimizi zorlayarak ezberlemeye çalışmak etkili bir yöntem değil. Çünkü beynimiz, zorlayarak ezberlemeye çalışılan şeyleri hızlı bir şekilde anlayamıyor ve aralarında güçlü bir bağ kuramıyor. Uzun süreli hafızaya atmak istenilen bilgiler için belirli sürelerde tekrarlar yapmak gerekiyor. Yani sınavdan bir gün önce değil de birkaç hafta önce çalışmaya başlamak uzun süreli hafızaya atmak için işe yarayacaktır.

Öğrendiklerinizi Şifreleyin.

Bir kolay ezberleme yöntemi de öğrendiklerimizi şifrelemektir. Öğrendiğiniz yeni bir bilgiyi size çağrışım yapacak şeyler ile eşleştirebilirsiniz. Mesela, ”Dünyada yerçekimi kuvveti vardır.” bilgisini Albert Einstein’ın kafasına elma düştü teorisiyle pekiştirebilirsiniz. Bu örnekleri kendinize ve ilgi alanlarınıza göre çoğaltabilirsiniz.

Kolay Ezberleme İçin Resim Çizin.

Öğrenilen bilgiler şekille temsil edildiğinde kalıcı hafızaya atılır. Hatırlanmak istenilen bilgi kalıcı hafızadan direk göz önüne gelir. Bu yüzden öğrenmek istediğiniz bilgiyi resim çizerek yani görselleştirerek kalıcı hale getirebilirsiniz.

Sesli Okuma Yapın ya da Ses Kaydı Alın.

Kolay ezberleme yöntemlerinden biri de sesli okuma yapmak ya da ses kaydı almaktır. Öğrendiğimiz bilgileri anlayıp sesli okuyarak akılda kalmasını sağlayabiliriz. Ya da ses kaydı alarak; otobüste, metroda giderken, yolda yürürken kulaklıkla dinleyerek tekrar etmek bir süre sonra akılda kalıcı hale gelmeye başlayacaktır.

Öğrendiklerinizi Yazın.

Kimileri için yazarak çalışmak da etkili yöntemlerden biri. Öğrendiğimiz bilgileri sürekli yazmak bir süre sonra akılda kalmasını sağlayacaktır. Sürekli kağıtlara yazıp tekrar etmek kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.