Başarılı Liderlerin Yaşam Tarzları

Başarılı Liderlerin Yaşam Tarzları

Lider olmak kolaydır. Ama başarılı bir lider olmak pek de kolay değildir. Bir topluluğu yönetmek, bir topluma iz bırakmak oldukça olağan olsa da bir toplumu ileriye taşıyacak bir yönetim, bir topluma gelecekte bile kullanabilecekleri biz iz bırakmak imkansıza yakındır ama imkansız değildir. Bizde sizler için Başarılı Liderlerlerin yaşam tarzları nelermiş, neler uygulamayıp, neleri uygulamışlar aktarmak istedik.

Bu bağlamda liderler, lider olmak için önce kendi hegomonyalarını devirmelidirler. Yani içerideki “BEN”i susturmalıdır. Öğrenmeye açık olmak bu konuda en önemli kavramlardan biridir. Başarılı bir lider gelişime en açık olan kişidir. Ancak disiplinin de olmazsa olmazlar arasında bulunduğunun da altını çizmek gerek. Başarılı liderleri incelediğimizde ki ülkemizde hatta dünyada temel örnek diyebileceğimiz Mustafa Kemal Atatürk gibi bir ekol olduğundan pek de araştırma konusunda zorlanmadık.

Başarılı liderlerin yaşam tarzlarına bakacak olursak;

  • Sabah erken kalktıklarını görürüz. Gün 24 saat ve yapılması gereken çok şey var ve bunun yanında ihmal etmemiz gereken kendimiz ve sevdiklerimiz var. Üzgünüm ama zamanı etkin kullanıp sorumluluklarımızın hepsine yetmemiz gerekiyor.
  • Öncelik sıralaması yaptıklarını görürüz. Çokça uğraşımız olacaktır. Hepsine yeteceğiz ama sınırlı enerjimiz var bunu da unutmayalım. En öncelikli olanından en önceliksiz olanına kadar bir sıralama yapmak bizi biraz daha rahatlatır.
  • Hobileri ve sanata yatkın olduklarını görürüz. Ruhunu eğitemeyen bir lider psikoloji ve insana dair tüm estetik unsurlardan habersiz olacaktır. Unutmayın bir koyun sürüsünün değil bir topluluğun lideri olmaktan söz ediyoruz.
  • Kendileri ile barışıklardır. Gelişim için kendimizin eksikliği ile barışık olmalıyız. Her şeyi bilemeyiz belki ama her şeyi öğrenebiliriz öyle değil mi?

Lider olmak biraz sonradan öğrenmeye biraz da doğuştan gelen yeteneklere dayanır. Cesaretten yoksun ve risk almaktan kaçan bir bireyseniz liderlik için pek de heveslenmenizi tavsiye etmem. 

Başarılı Liderler Neler Yapmaz?

Başarılı bir lider olma hususunda genelde hep “başarılı bir lider olmak için neler yapılmalı” gibi başlıkları görürüz. Ancak ben bugün sizlere bunun tam tersi olan “başarılı bir lider neler yapmaz” bunlardan bahsedeceğim. Bunun sebebi farklı olması değil, tamamıyla psikolojik bir etki. Bir sürecin olumlu yönlerini dinledikten sonra yapılan bir işin sonucu, olumsuz yönlerini dinledikten sonra yapılan işlerin sonucuna göre daha fazla hayal kırıklığı barındırıyor. Çünkü olumlu yönlerinin duyduğumuz bir iş/olay bizde beklenti yaratıyor. Sonucunda ise bu beklenti hayal kırıklığı olarak geri dönüyor. Ancak benim söz ettiğim yöntemde beklenti yok, iş var, sonuç var…

Başarılıı liderlerin yaşam tarzları
https://motivasyonruhu.net/
  • Öncelikle başarılı liderler asla ama asla ertelemezler. Sorun varsa yüzleşir, yaşanacak bir an varsa yaşarlar. Erteleme yaparak sorun ve sıkıntılarının daha da büyümelerine müsaade vermezler.
  • Başarılı bir lider asla ama asla katiyen sessizliğe boğulmaz. Bunu diyor oluşum liderlerin sürekli konuşuyor olmalarından ötürü değil. Canını ve kendi menkıbesine en ufak zarar gelse bile bundan yakındıklarını dile getirirler. Gündelik hayatınızı incelerseniz, ufak bir hatasına müsamma gösterdiğiniz herkes, bir sonrakinde daha büyük bir hatayla karşınıza gelir. Liderler buna müsaade vermezler..
  • Başarılı bir lider ilginçtir ki çok okumaz. ”Nasıl okumaz, nasıl olur, saçmalama” dediğinizi az duyar gibiyim. Ama çok okumak zaten başlı başına saçmalıktır. Başarılı liderler çok okumazlar ama araştırmayı ihmal etmezler. “Ee araştırmak için okumak gerekmez mi?” gerekir tabii ama okuma konusunda da seçicilik ister. Liderler seçicilerdir. Her şeyi okumazlar.
  • Bir lider asla geç kalmaz. Unutmayın ki savaş alanlarına ilk giden taraf sahayı her zaman daha önce inceler ve daha erken strateji geliştirir. İş hayatında ise yeni bir teknolojiyi ilk çözen lider, kurumunu diğer kurumların da ötesine geçirebilir.

Başarılı bir lider asla kibir yapmaz. Çünkü o bir patron değil, liderdir…

Başarılı Liderler de Hata Yapar

Liderlerin de insan olduklarını unutmayalım. İnsanların da hata yapmaya kurulu canlılar olduğunu unutmayalım. Liderler de hata yapabilir hatta liderlerin hataları normal bir insanın hatasından daha da ağır sonuçlara yol açabilir. Gelin bir alt paragrafta bunları inceleyelim.

  • Büyük İskender Olayı: Tarihin en bilindik liderlerinden olan Büyük İskender’i bilmeyen yoktur. Bilmeyen varsa da şiddetle araştırmasını öneririz. Önemli bir hükümdardı. Yakalandığı hastalık sonrası ölüm döşeğinde olan lidere sizden sonra bu hükümdarlık için  kim başa gelmeli demeleri üzerine “en güçlü olan” diye cevap verir. Bunun sonucunda İskender ölür ve aile içerisindekiler güçlerini ortaya koymak için birbirlerine düşman olur. Böylelikle koca Makedonya imparatorluğu çöker. Buradan anlamamız gereken şu ki; açık ve anlaşılır olmak basittir ama çok ağır sonuçların da önüne geçerek bizleri kurtarır.
  • Sarhoş Hükümdar Atahualpa olayı: İspanyol fatihi Fransisco Pizarro 1513 senesinde İnka İmparatorluğuna doğru harekete geçti. Bunu öğrenen kurnaz Atahulalpa onları askerlerinin kamp yaptığı Cajamarca şehrine davet etti. Pizarro oraya 168 adamı ile giriş yapmasının ardından Atahulapla bu adamların zararsız olduklarını düşünerek onları şölene çağırmaya karar verir. Şölende alkolün dozunu fazla kaçıran hükümdarın sarhoşluğunu fırsat bilen Pizarro Atahulalpa’yı sarhoş görünce askerlerinin saklandıkları yerden çıkmalarını emir vererek yüzlerce kişi bir anda 6000 kişilik Atahulalpa’nın ordusunu yerle bir ederek hükümdarlığını yaptığı şehri Pizarro’ya kaybeder. Bunun üzerine zinadana atılan Atahulapla beni buradan çıkarırsanız size altından bir  oda veririm diye bir vaatte bulunur. Bunun üzerine zindandan çıkarılır ve altından odayı Pizarro’ya gösterir Pizarro altınları alır ve Atahulapa’yı idam ettirir.

Liderlik sorumluluk bilinci gerektirir. Disiplinle harmanlanır. İstikrar ile sürdürülür. Bunun yanında iyi bir gözlem ve analitik düşünme potansiyeli ister. Yoksa Atahulapla gibi sahip olduğunuz her şeyi şuursuzca kaybedebilirsiniz. Açık olmak ve şeffaf olmakta liderlik ettiğiniz topluluğun sizi anlayabilmesi için önemlidir. Aksi takdirde yıllarca var olan bir olguyu hiç var olmayacak şekilde çökertebilirsiniz.