Maskeleri Çıkartıp, Kendinizle Tanışma Zamanı

Maskeleri Çıkartıp, Kendinizle Tanışma Zamanı

Hayatınızı başkalarının istediği gibi mi yaşıyorsunuz yoksa kendi istediğiniz gibi mi ?

Şimdiye kadar yaşamınızda aldığınız kararlarda,  yaptığınız  seçimlerde gerçekten özgür olduğunuzu hissettiniz mi?  Yani bu kararı alırsam ailem nasıl karşılar toplum ne der gibi hissiyatlara kapıldınız mı hiç ?  

Bazen kendimizi bu sorularla mücadele ederken buluruz .Çünkü doğduğumuz andan itibaren birtakım kriterler sanki zorunluluk gibi yüklendi omuzlarımıza. İyi  bir üniversite, yüksek maaşlı bir iş, güzel bir ev, pahalı bir araba, uygun bir eş… ve böyle uzayıp giden bir liste. Peki bu iyi kavramını belirleyen neydi? Belki beni mutlu edecek olan şey yüksek maaşlı bir iş değildi ya da o arabaya sahip olmak benim hayalim de değildi. Ama dayatılan değer yargıları ile biz bile bazen onları istediğimizi düşünüyoruz. Ve kendi benliğimizden uzaklaşarak başka rolleri oynuyoruz. İşyerinde ,ailede ,toplumda ,sosyal hayatımızda farklı  kimliklere bürünüyoruz. Peki bu rolleri oynarken dönüp hiç kendimize bakıyor muyuz? Ben gerçekten böyle bir yaşam mı istiyorum bunları mı yapmak istiyorum diye soruyor musunuz kendinize?

İnsanlar bazen bu soruları hiç sormazlar kendilerine .Çünkü o role o kadar adapte olmuşlardır ki sorma gereksinimi duymazlar. Bazı kişiler de soruları sorarlar ,cevabı alırlar ama gerçekle yüzleşmekten korktukları için role devam ederler. Ve kimileri vardır ki cesur davranarak, büründükleri rollerden sıyrılarak; gerçek benliklerini yaşarlar. Sizde 3. kısma girmek istemez misiniz?

Hayatınızı istediğiniz gibi yaşamak ,gerçek benliğinizi bulmak ,taktığımız sahte maskeleri indirmek ve mutlu olmak …. Aslında çok zor değil .Sadece toplumun bize dayattığı şeylere o kadar teslim olmuşuz ki farklılığı benimsemek çok zor geliyor. Daha doğrusu zorluktan çok dışlanmaktan ,kabul görmemekten korkuyoruz. Maalesef  insanlar size verecekleri değeri, saygıyı ve sevgiyi sizden beklentilerini karşılayabildiğiniz ölçüde vereceklerini vaat ettiler. Oysa ki toplum bizi ne kadar onaylarsa onaylasın gerçek benliğimizi yaşayamadıktan sonra yaşamak ne kadar anlamlı olabilir ki.

Hayatının büyük bir kısmını başkalarına göre yaşamaya çalışarak geçirdiğin zaman, senden beklenen role göre maske takarsın .Bu kendini kaybetmen anlamına gelir. Başkalarına göre yaşamak istemiyorsan artık buna son vermeli ve harekete geçmelisin.

Kendiniz keşfetmek ,rollerden sıyrılmak ,gerçek benliğinizi bulmak için zaman hiçbir zaman geç değil. Nefes aldığınız sürece hayatınız için ilk adımı atabilirsiniz. Peki bu adımlar neler olabilir?

-Sürekli başkalarından tavsiye almayın.

-Kendi duygularınızı dinleyin.

-Kendinizi tanıyın ve ne istediğinizi bilin.

-Kendi standartlarınızı oluşturun.

-Hayır demeyi öğrenin.

Evet zincirlerinizden kurtulmak için siz de birkaç adımı denemeye başlayabilirsiniz. Unutmayın sizin de bir kişiliğiniz, sesiniz, bakış açınız, enerjiniz var. Ve sizi siz yapan şeylerle en güzelsiniz.:)