Hedefe Ulaşmak İçin Mini Hedefler Haritası

Hedefe Ulaşmak İçin Mini Hedefler Haritası

Yorgun ve yoğun bir yıldan çıkmış bulunmaktayız. Hepimizin geçen yıldan az çok çıkarımları oldu. Kimimiz; hatalarımızı, belki ihmal ettiklerimizi, eksik bıraktıklarımızı, yanlış düşüncelerimizi, eksik motivasyonumuzu, gerçekleştiremediğimiz hedeflerimizi ve daha pek çok şeyi fark ettik. Bazen pes ettik, bazen güçlü olduğumuzu hissettik. Evet herkesin bitmesini istediği yıl bitti. Uzunca bir yıl ve yeni hedefler var önümüzde. Fakat bu yıl hedeflerimiz her yıl başa saran hedeflerden olmamalı. Gelin bu yılın henüz başındayken kendimizi revize edelim, hedeflerimizi belirleyelim ve bu yıl hedeflerimizin tekrar tekrar başa sarmadığı bir yıl olsun.

Hedefler nasıl belirlenmeli ve devamlılığı nasıl sağlanmalı?

  1. Gerçekçi hedefler belirlemek için öncelikle ilgi, yetenek ve gücümüzün farkına varmalıyız. Bu sayede kendimize gerçekçi hedefler seçebiliriz ve gerçekçi olmayan hedeflerimizin bizleri hayal kırıklığına uğratmasına izin vermemiş oluruz.

2. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimizin birebiri ile koordine hedefler olması çok önemli.

3. Bir önceki yıl hedefimiz için attığımız adımları kontrol etmeliyiz. Çünkü yanlış adımlarımızı ortadan kaldırmazsak yine hedeflerimiz başa saracaktır.

4. Hedefimizi gün, hafta, ay olacak şekilde planlamalıyız.

5. Bizi motive edecek motivasyon kaynaklarını keşfetmeliyiz. Motivasyonumuzu düşüren şeylerden uzaklaşmalıyız.

6. Hedeflerimize yeteri kadar zaman vermeliyiz. Küçük zaman dilimlerine büyük hedefler koymak bizleri yoracaktır. 

7. Mini hedefler haritası çizerek hedefe giden yolda kendimizin farkında olalım.

Mini hedefler haritası nasıl olmalı?

Mini hedefler haritası, hedefimize adım adım ilerleyeceğimiz ve attığımız her adımı görebileceğimiz şekilde olmalı.

Bu haritada öncelikle başlangıç ve bitiş noktaları yani şuan olduğumuz konum ve ulaşmak istediğimiz konum belirleyeceğiz.

Daha sonra ikisinin arasını dolduracak küçük hedeflerimizi belirleyeceğiz.

Her küçük hedef için yeteri kadar zaman vermeye dikkat edeceğiz.

Ulaştığımız her küçük hedef ve bununla beraber hissettiğimiz duygular bizim birincil motivasyon kaynağımız olacaktır.

Not: Çizdiğimiz haritada karşımıza engeller de çıkacak ama bu engeller bizim pes etme noktamız değil, güç toplama noktamız olsun.

Tüm bunları yaptıktan sonra tıpkı emekleyen bir çocuğun yürümek için ilk adımı atması gibi bizlerde hedeflerimize yavaş ama istikrarlı adımlar atmaya başlamalıyız. Yürümeyi hedefleyen çocuk emeklemekle başlar daha sonra bir adım atar, düşe kalka diğer adımları atmaya devam eder ve yürüme hedefine ulaşır. İlk aşamada küçük hedeflerimize ulaşmak bizlere motivasyon olacaktır. Her yıl koyduğumuz hedeflerde belki de en büyük hatamız; hedeflerimiz için büyük adımlar belirliyor ve sonuç elde edemediğimiz için yorulup pes etmek durumunda kalıyor olmak.

Unutmayalım ki “Her büyük hedef küçük adımlarla başlar.”

Hedeflerimize küçük adımlarla başlayacak ve senenin sonunda istikrarlı küçük adımlarımızın bizleri hedefimize götürdüğüne şahit olacağız. Hadi mini hedefler haritamızı çizelim, ve attığımız her adımı kaydederek hedefimize adım adım ilerleyelim.

Bu yıl adım adım hedeflerimize ulaştığımız yıl olsun.