Oyun Bağımlılığı Nedir?

Bugünkü konumuz, oyun bağımlılığı. Oyun bağımlılığı bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda sürekli olarak oynanması sonucunda oluşur. Oyun bağımlılığına yakalanan insanlar, zamanının çoğunu bilgisayar veya telefon başında geçirir ve arkadaşlarıyla daha az görüşerek sosyal hayatını yavaşça öldürmeye başlar. Daha fazla oyun oynayabilmek için. Hatta oyunda daha hızlı yükselmek için, başkalarını geçmek için uykusuz kalan insanlar var. Bunun dışında oyuna harcanan paraları saymıyorum bile. Şimdi gelin birlikte bu oyun bağımlılığının nasıl geliştiğine bir göz atalım.

Oyun Bağımlılığı Nasıl Başlar Ve Gelişir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, oyun bağımlılığı sürekli olarak oynanma ile başlar. Ama bunun altında yatan asıl sebep beyin ve dopamin ilişkisinde saklıdır. Şöyle örnek verecek olursak; bir oyun kazandığımızda veya birinci olduğumuzda, beyin kısa süreli dopamin salgılar. Çünkü oyunda bir başarı sağlamışızdır ve bu da bizi mutlu eder. Bu şekilde küçük veya kısa yoldan ulaşılan başarılar ile beyin dopamin salgılar ve bunu sürekli olarak yapmak ister. Sonuçta hepimiz bizi mutlu eden şeyleri yaparız. Oyunlarda kazanmaya da devam ettikçe artık bu bizim için bir bağımlılık olur. Bu şekilde kısa süreli başarı ve mutluluk elde ederiz, fakat neler kaybettiğimizi görmeyiz. Birlikte bu oyun bağımlılığının bize ne zararları olduğunu inceleyelim.

Oyun Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Oyun bağımlılığı başta beynimizi alt üst eder. Çünkü beyin öyle bir mekanizmadır ki, ona ne verirseniz size karşılığını da verir. Yani çöp verirseniz çöp alırsınız gibi. Bunun dışında gelin diğer maddelere birlikte göz atalım.

  1. Yüksek miktarda kilo alma veya kilo verme.
  2. Uyku bozuklukları
  3. Düzensiz ve yetersiz uykunun getirdiği ani ruhsal değişimler, agresif olma.
  4. Aileden ve sosyal hayattan uzaklaşmak.
  5. Öğün atlamak, yetersiz ve sağlıksız beslenmek.
  6. Oyunlardan kaynaklanan aşırı stres ve sinir.

Belki aralarında eksik maddeler de vardır ama sırf bu zararlar için bu kadar oyun oynamaya değer mi? Ne kadar süre daha bu böyle devam edebilir ki zaten. Ömrümüzün sonuna kadar oyun oynayamayız. Bu size erken bir ölümden başka bir şey getirmez. Peki zararlarını anladık, bunu nasıl düzeltebiliriz son olarak ona bakalım.

Oyun Bağımlılığından Nasıl Kurtuluruz?

Eskiden ben de bir oyun bağımlısıydım. Dopamin sistemini öğrendikten sonra bu oyun bağımlılığından kurtulmayı başardım. Öncelikle oynadığınız oyunları ve oyunlar ile ilgili her şeyi silmeniz lazım. Bunu yaptıktan sonra oyun oynadığınız saatlerde kitap okuyabilirsiniz, bir hobi bulup onunla uğraşabilirsiniz, eğer okuyorsanız veya sınava hazırlanıyorsanız ders de çalışabilirsiniz. Yapılacak şeyler aslında çok, sadece siz bunu isteyin yeter. Bu şekilde yaptığınız zaman dopamin sistemini farklı yönden çalıştırmış olacaksınız, yani uzun bir yol ama kalıcı mutluluklar ile. Günlük bir limit belirleyin ve bunu yazın. Mesela;bugün 5 sayfa kitap okuyacağım gibi. Bunu yaptıktan sonra yanına bir tik koyun. Çünkü ufakta olsa bir hedef koydunuz ve bunu başardınız. Burada dikkat etmeniz gereken şey sürekli 5 sayfada kalmayın, düzenli olarak arttırın. Yoksa yerinizde saymaya devam edersiniz ve bu da sizi bir süre sonra sıkıp, tekrar eski oyun bağımlılığınıza dönmenize yol açar.

Umuyorum ki, yazımın size bir faydası olur. Yeterince istediğimiz sürece, vazgeçemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Kendinize iyi bakın 🙂