Öz Disiplin Sağlamak İçin Birtakım İpuçları

Öz Disiplin Sağlamak İçin Birtakım İpuçları

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan disiplin kelimesi Latince “decere” kökünden gelmektedir ve “öğrenmek” anlamındadır.  Özdisiplin dediğimizde ise bir insanın hedefine giden yolda öz kontrolünü sağlaması, kendi kendini örgütlemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi olarak adlandırabiliriz.

Biz insanların  kimi çalışarak kimi gezerek kimi spor yaparak hayatın bir ucundan tutmak için seçenekler oluşturur. İşte bunlar insanın hayatta kalma mücadelesi için kendisine çizdiği bir yoldur. İnsanın hayatındaki eylemler hayatta kalması için diri tutan olgulardır. Eğer bu olgularımız olmasaydı halimiz nice olurdu. Bu olguları hayatımızda tutabilmek için kendi içimizde disipline ihtiyacımız vardır. Çoğu zaman hayatın akışına kapıldığımızda bu disiplini unuturuz. Disiplini unutmayıp yaşam tarzı olarak benimseyenlerimiz  hep bir adım önde olur. Gerek iş hayatında gerek normal hayatta disiplinli insan çoğu zaman fark yaratır. Gününü planlayıp yoluna devam eder. Bu duruma örnek vermek gerekirse iş hayatı hepimizin çok yoğundur ama onun altından bunalmadan kalkan insanlar görürüz ve şaşırırız. Bu tür insanların sırrı kendi öz disiplinlerini sağlayabiliyor olmalarıdır. Yani, bizde  hayatımızı plana sokup disiplinli bir şekilde o plana uyarsak bizden rahatı olmaz.

Peki,  bu engelleri aşmak ve özdisiplinimizi sağlamak adına neler yapabiliriz? Birlikte bakalım.

Neden Yaşıyoruz?

Kendine hiç sordun mu? Bu hayattaki amacın ne? Neden yaşıyorsun?  Hayatta kendimize belirli hedefler koymazsak yaşamamızın bir anlamı kalmaz. Kendine hedefler koyup o hedefler çerçevesinde istikrarlı bir şekilde hareket ettiğin takdirde tüm evren hedefini gerçekleştirmek için işbirliği yapacaktır.

Plan Plan Plan

Plansız bir hedefi düşünmek mümkün olmamalı. Plan yaparken ilk yapılması gereken dikkati dağıtan şeyleri ortadan kaldırmak. Bu nedir diyeceksin? Masanı düzenlemek, odan da seni rahatsız eden şeyleri ortadan kaldırmak olabilir. O zaman çıktığın bu yolda önünü daha iyi göreceksin. Daha berrak bakacaksın. Bir diğeri aktif bir hedef belirlediğin de sonuca ulaşmak her zaman daha kolay olur. Bunun için geçeceğin ya da geçmen gereken yolları gözden geçirmek ya da bunun için ne yapılması gerektiğini planlamak bizi hedefimize en kısa yoldan ulaştıracaktır. O zaman adımlarını daha sağlam ve bilinçli atmış olacaksın.

Az ama Devamlı

Alışkanlıklarımız hayatımızın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Özellikle küçük yaşlardan itibaren edinilen alışkanlıklar yaşam tarzımızın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Önceden edinmediğimiz alışkanlıklarımızı kazanmak için ise az ama devamlı yaparak işe başlayabiliriz. Bu, bize uzun vadede yarar sağlayacaktır.

Mesela kitap okuma alışkanlığı mı kazanmak istiyoruz her gün  50 sayfa okumak zorunda değiliz onun yerine günde bir sayfayla işe başlayabiliriz hatta belki bir paragraf bir cümle bile olabilir ama mutlaka hedefimizi gün içinde tamamlamalıyız. Az ama devamlı hareket etmek özdisiplini sağlama konusunda bize yardımcı olacaktır.

Kısa Süreli Hazlar En Büyük Düşmanımızdır

Özdisiplin önündeki düşmanımızı iyi tanımalıyız. Diyet yaparken yediğimiz bir çikolata, tam ders çalışma esnasında dinlemek istediğimiz bir müzik belki de spor yapmak için uyanmamız gerekirken fazladan uyuduğumuz o beş dakika… Bize verdiği kısa süreli hazza aldanıp uzun sürede elde edebileceğimiz hedefimizden saptırmasına izin vermemeliyiz. Çünkü bu küçük hazlar birleşerek önümüzde büyük bir engele dönüşür ve umutsuzluğa kapılmamıza neden olabilir.

Ayrıca kısa süreli hazlara yenik düşmemenin yollarına “Hazzı Ertelemek ve Özdisiplin” başlıklı yazımızda yer vermiştik. Göz atabilirsiniz.

Mükemmeliyetçilik

Kendine bir hedef koyduğunda bu işi başarabilmek o işi istemeyi ve düzenli çalışmayı gerektirir. Peki? Bu hayatta mükemmel olmayı istemek ne kadar doğrudur? Bana sorarsan tartışılır. Özellikle de bu kendini bunun için çok fazla yıpratıyorsan. Belki de çok fazla kasmadan, sorumluluğunu zamanında yerine getirmek daha az yıpratır insanı. Öz disiplin demek aslında mükemmeliyetçilik demek değildir. Daha planlı ve düzenli olmaktır. Bu dolaylı yoldan insanı da yormaz. O yüzden her şeyi mükemmel yapmayı bırak ve rahatla.

Kendini Manipüle Et

Özdisiplin sağlamak konusunda yapabileceğimiz seçeneklerden biri de işimizin eğlenceli olduğuna kendimizi inandırmaktır. Ders çalışmak için bulunduğumuz ortamı düzenlemek, yanımızda sevdiğimiz atıştırmalıklar yada içecekler bulundurmak işimizi parçalara ayırarak gerçekleştirdiğimiz her bölümü için kendimize küçük ödüller koymak kendimizi manipüle etmenin yollarından bazıları olabilir. Tabii bunlara ek olarak yapacağımız işi bizim için eğlenceli yapmak kendi ilgi alanlarımıza göre değişeceği için bunları kendimiz keşfetmeliyiz.