Motivasyon Sağlayan Öneriler

Motivasyon kelimesini , sürekli bir yerlerden duyuyor ve hedefimize giden yolda kendimize bir şeyler katabilmek amacıyla araştırma yapıyoruz. Bu yazımızda ise 8 madde de motivasyon sağlayan öneriler de bulunacağız. Her madde ayrı ayrı gibi görünmüş olsa bile birbirleri ile bağlantılı diyerek motivasyon sağlayan önerilere başlayalım.

Motivasyon yakıt olarak amaç depolar, vizyonla yola çıkar ve eylemle kendini gerçekleştirir.

Pat Mesiti

Geçmişteki kendini görm

1- Geçmişteki Kendini Görmek

Her gün adım adım ulaştığımız hedefimizin içinde olduğumuzdan dolayı anlık olarak ilerlemeyi görebilmek adına geçmişteki kendimiz ile bugün arasında ki köprüyü inşa eden kişinin biz olduğunu bilmek ve gelecekteki köprünün de bu şekilde inşa edebilceğimizi düşünmek bizi motive edecektir.Bu konuyu anlatan güzel bir söz var . ‘ Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır ‘

2-Daima Büyük Düşünmek

Motivasyon sağlayan öneriler yazımızda ikinci olarak büyük düşünmek hedefe daha sıkı bağlanmayı sağlar. Engeller her zaman olacaktır fakat hedefinin büyüklüğünün farkında olan kişiyi bu engeller asla durdurmayacaktır. Küçük şeyler kolay bırakılır ama büyük şeyler her zaman daha değerli olur.

3- Kendini Eğitmek

Hayalimiz veya amacımız her neyse konu ile ilgili ne bulursanız okuyun, izleyin ve öğrenmeye çalışın. Bu sizi daha kararlı ve özgüvenli yapacaktır. Kendinizi geliştirdikçe önünüze çıkan sorunlara karşı daha çözümcü bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

Kendi hikayeni yazmak

4- Kendi Hikayeni Yazmak

Motivasyon sağlayan öneriler yazımızda bir diğer yöntem ise gelecekte kendimizi görmek istediğimiz yeri ve elimizdeki imkanları gözlerimizi kapatarak hayal etmek daha sonra kağıda dökmek bizi motive edecektir. ‘ Hayal edebildiğin kadar yaşarsın her zaman ‘ sözüne istinaden kendimizi hedefe ulaşmış görmek bugün daha sıkı çalışmamızı sağlayacaktır.

5- Rol Model Seçmek

Ulaşmak istediğimiz hedefe ulaşmış bir rol model belirlemek onu gözlemleyerek attığı adımları ve yaptığı şeyleri görmeye olanak sağlar . Bu durum da o kişiden bize ilham olacak şeyler yakalayabiliriz . Bu da bize yol gösterici bir tabela görevi görebilir. Bir şeylerin farkında olmamızı sağlayabilir ; çünkü o kişi ile benzer yollardan geçmiş oluyoruz.

6- Motive Edici Sözler Okumak

İnternette veya kitaplarda çok fazla özlü söz, motivasyon sözleri veya bize ilham olacak alıntılar bulunuyor. Herkesin hayatı anlayıp yorumlama şekli farklıdır. Bu motivasyon sözleri yaşama farklı açıdan bakmayı yepyeni bir pencere açmayı sağlar. Bu durumda kendimizi güçsüz hissettiğimiz anlarda bizi motive edecektir.

instagram sayfamızda yüzlerce motivasyon sözü bulunuyor. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7- Yeterli ve Düzenli Uyku

uyku
Yeterli ve düzenli uyku

Uyku süresinin kişiden kişiye değiştiği uzmanlarca söylenir. Kendi uyku düzenimizi oluşturup ve yeteri kadar uyumak bizi çalışmalarımız da daha verimli hale getirecektir. Yorgun ve odaklanması düşük olan bir çalışmadan kolayca sıkılacağımız için motivasyonumuzu olumsuz etkileyecektir. Yeterli uykuya sahip olduğumuzda zihin ve beden uyumu daha aktif olur ve öğrenmemiz de daha güçlü olacaktır.

Kaliteli Uyku ve Kaliteli Uykuyu Arttırma Yöntemler

8- Ulaşılacak hedefler belirlemek.

Motivasyon sağlayan öneriler yazımızda son maddemiz , kendimize güvenimizin olmadığı ve hedefe ulaşacağımızı düşündüğümüz de çalışmalarımız olumsuz etkilenecektir. ‘nasıl olsa başarılı olamayacağım ‘ gibi olumsuz düşünceler sebebiyle motivasyon düşecektir. Buna imkan vermemek adına ulaşılabilir, spesifik, mantıklı hedefler ulaşma yolunda her zaman daha motive edecektir.

Motivasyon sağlayan öneriler konulu yazımızda sizlere 8 madde de bahsettik. Bu liste daha çokca uzun olabilir ancak burdaki 8 maddeyi hayatımıza uygularsak bazı şeylerin değiştiğini göreceğinizden hiç şüphemiz yok . Bir sonra ki başarı hikayesi neden senin ki olmasın ? Çalışmaya, tam motive şekilde devam 🙂