Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek

Bilgi edinme/öğrenme eylemi şüphesiz ki yaşamımızın başladığı andan itibaren başlayan ve ölene kadar devam eden bir süreçtir. Bu süreçte bazı bilgileri kolayca aklımızda tutabiliyorken bazıları ise çabucak aklımızdan uçabiliyor. Özellikle eğitim hayatına başladıktan sonra bir çok bilgiye aynı anda maruz kalıyoruz ve bu bilgilerin tümünü aklımızda tutabilmek bir hayli zor oluyor. Peki, bilgilerimizi kalıcı hale getirmek imkansız mı? Tabii ki değil. Bir bilgiyi kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızamıza aktarmak için uygulayabileceğimiz bazı yöntemler var.  

  1. Başkasına Anlat

Bir sınav yahut sunum için hazırlanıyorsanız ‘başkasına anlat’ yöntemini kullanabilirsiniz. Kalıcı hale getirmeniz gereken bilgileri başkalarına anlatarak çalışmanızı sürdürebilirsiniz. İlla karşınızda bir insanın olması gerekmez tabi ki, karşınızda sizi dinleyen evcil hayvanınız hatta oyuncağınız bile olabilir. Bu yöntemi kullanarak konuyu ne kadar anladığınızı kendinizde görebilirsiniz.

  • Aralıklarla Tekrar Et

Aralıklarla tekrar etme yöntemi de bilgilerinizi kalıcı hale getirebileceğiniz bir diğer yöntem. Bir konu üzerine yoğunlaştığınızda o konuya tam olarak odaklanabilme süreniz yaklaşık ilk 25-35 dakika arasıdır. Dolayısıyla kendinizi odaklanabileceğiniz süreden daha fazla çalışmaya zorlamak yalnızca motivasyonunuzu düşürür. Bu nedenle çalıştığınız konuyu belli zaman aralıklarıyla tekrar etmelisiniz. Unutmayalım ki çok çalışmak değil kalıcı çalışmak önemlidir.

  • Aynı Anda Birden Çok Şeye Odaklanma!

Bir konu üzerinde yoğunlaştığınızda farklı bir aktiviteyle ilgilenmek siz ne kadar aksini iddia etseniz de dikkatinizi dağıtır. Mesela ders çalışırken müzik dinlemek yahut ders çalıştığınız odada televizyonunun açık halde bulunması çalışma sürecinizi olumsuz etkileyecektir. Belli bir zaman diliminde yalnızca tek bir şeye odaklanmak işinizi hem daha zevkli hale getirecek hem de daha verimli olacaktır.

  • Konular Arasında Bağlantı Kur / Hikayele

Örneğin; İngilizce simple present tense çalıştınız ve şimdi de simple past tense çalışıyorsunuz. Bu iki konu arasında bağlantı kurar, bunlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların bilincinde olursanız hatta bu durumları kendi yaşamınızdan örneklerle özdeşleştirirseniz aklınızda kalıcılığını arttırmış olursunuz.

  • Kendini Test Et

Kendini test etme yöntemi bir konuyu doğru anlayıp anlamadığınızı öğrenmenin en etkili yollarından birisidir. Bu yöntemi konu ile hazırlanmış çeşitli soruları yanıtlayarak da, çevrenizdekilerden yardım isteyip size soru sormalarını isteyerek de gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kendine İnan

Her konuda olduğu gibi bir şeyleri kalıcı olarak öğrenmek konusunda da en önemli motivasyon kaynağımız kendiniz olmalısınız. Siz kendinize inandığınız ve gereken özeni gösterdiğiniz sürece her kim ne derse desin, öğrenmeniz gerekenler her ne  kadar fazla olursa olsun başarabilirsiniz.