Okuma Hızımızı Nasıl Arttırabiliriz?

Okuma Hızımızı Nasıl Arttırabiliriz?

Bugün, bir çoğumuzu yakından ilgilendiren bir konuya değinmek istiyorum. Hayatımız boyunca gerek sınavlara hazırlanırken gerek bilgi edinmeye çalışırken çok fazla okuma yapmamız gerekiyor ve tabii zamanımız da kısıtlı olduğundan okuma hızımızı arttırmak zorundayız. Özellikle gerçek kitapkurtları olarak okumamız gereken onlarca kitap varken bunların tümünü bitirmek için yeteri kadar ömrümüzün olmadığını düşünüyor musunuz? Buna da bir çözüm yolu olarak okuma hızımızı arttırarak bir adım daha öteye gidebiliriz.

Neden okuma hızımızı arttırmalıyız?

Okuma hızımızı arttırabilmek için ilk olarak bu soruyu kendimize sormamız gerekir. Çünkü nedenini bilmek bizi her zaman amacımıza daha hızlı götürür.

Neden yavaş okuyorsun?

Okuma yaparken okumamızı bölen şeyler neler? Bu bir sosyal medya  bildirimi olabilir, dışarıdan gelen herhangi bir uyaran olabilir. Tüm bunları okumaya başlamadan önce ortadan kaldırmak gerekmektedir ki odağımız tam olarak okuma yaptığımız metinde olsun. Tüm dikkat dağıtan, cezbeden uyaranlar ortadan kalktığında okuma hızınızın ne denli arttığını sizde fark edeceksiniz.

Düzen ve İstikrar

Düzen ve istikrar okuma hızımızı arttırmak için gereken  önemli unsurlardır. Okumalarımızı düzenli ve istikrarlı bir şekilde ilerletmemiz gerekir. Ayrıca okuma alışkanlığı kazanmak içinde hepimizin bildiği 21 gün kuralını uygulamak oldukça iyi bir uygulamadır.

Yetersizlik hissi

Bu konuda kendimizi yetersiz hissetmemizin başlıca nedeni kendimizi başkalarıyla kıyaslamaktır. Kimin günde kaç paragraf sorusu çözdüğü, kimin ayda kaç kitap okuduğu değil bizim neler yaptığımızdır asıl  önemli olan.

Asla geri dönme

Okuma yaparken zaman zaman yaptığımız hatalardan biridir ayraç kullanmamak, kaldığımız yeri unutmak ve geriden başlamak. Bu bize sürekli yerinde sayıyormuş, ilerleme kaydedemiyormuş hissiyatı verdiği için beraberinde getirdiği umutsuzlukla okuma hızımızı da düşürecektir.

Son olarak okuma hızımızı arttırmak için başvurabileceğimiz diğer bir yönteme değinmek istiyorum. Bunun için farklı metodlar farklı eğitimler uygulayan çeşitli platformlar mevcut. Bu platformlara da mutlaka bakmanızı öneririm.