Rutinlerden Hedefe Giden  Yol

Rutinlerden Hedefe Giden Yol

Rutin, ”her zaman yapılan alışkanlık durumuna gelen” anlamına gelir. Hayatı planlayarak yaşayanları sıkıcı bulanların da aslında fark etmeden rutinler üzerine yaşadığını biraz dikkatle görebilirsiniz.

Evrenin içerisindeki dünya, gezegenler, bitkiler, mikroorganizmalar, sistemler, insanlar yani varlık gösteren her şey bir döngü ve kurallara tabidir. Var oluşlarından itibaren bu döngülerle birlikte devam eder. Bu döngüler çeşitli sebeplerle bozulursa normal akış bozulur. Şu an dünyada görülen iklim krizleri, mevsim değişiklikleri gibi olumsuz yaşanan şeyler insan eliyle bu doğal döngülerin bozulmasından kaynaklıdır. Doğanın kendi rutini bozulduğunda başka sistemler de bundan tabi ki etkilenmekte.

İçinde var olduğumuz dünya rutinler, alışkanlıklar ve belirli döngülerin tekrarı üzerineyken biz kendi hayatımızı bu dünyadan ayrı tutamayız.

Bize bir kere verilen ömrümüzü verimli yaşayabilmek için elimizdeki kaynakları doğru kullanmamız gerekir. İrade, zaman, sağlık, konsantrasyon gibi kaynaklar…

Rutinler, yani doğru kazanılan alışkanlıklar bizim hayatımızı dolu dolu yaşamamız için çok  önemli.

Rutinlerin Bize Sağladığı Kolaylıklar

Rutin oluşturmanı sağladığı bazı kolaylıkları hatırlamak gerekirse;

-Düşünmeden alışkanlık olarak yaptığımız şeyler zamandan kazandırır. Bununla ilgili belki sizin de duyduğunuz bir örnek, başarılı insanların kıyafet noktasında hep aynı tarzı tercih etmesi. Böyle yapıyorlar çünkü, kararsızlığın çok ciddi enerji kaybettirdiğinin farkındalar.

Alışkanlıklar sayesinde artan zamanımızı hedeflerimiz için değerlendirdiğimizde ve bunu sürekli tekrarladığımızda eğer doğru hedef belirlediysek başarılı olma ihtimalimiz çok yüksek.

Rutinlerimiz sayesinde günümüz verimli geçtiği için hayattan doyum alır ve daha mutlu oluruz.

Rutinin ne olduğunu ve bize sağladığı faydaları öğrendiğimize göre sıra “nasıl rutin oluşturabilirim?” sorusunun cevabında.

Rutin Nasıl Oluşturulur?

1)Eğer rutin oluşturmaya karar verdiyseniz, ulaşmak istediğiniz hedefiniz net olmalı. Üniversite sınavına hazırlanıyorsanız,

“Üniversite kazanmak istiyorum”belirsizdir.

“Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünü kazanmak istiyorum.” net bir hedeftir.

Böyle net bir hedefiniz olduktan sonra ona ulaşmak için;

Günlük yapmanız gerekenleri,

Haftalık yapmanız gerekenleri,

Aylık yapmanız gerekenleri belirleyin.

2)Rutin oluşturmak istediğiniz konuya göre rutin süresi, hangi saatte yaptığınız değişebilir ve hiç daha önce kazandığınız bir rutininiz yoksa günün belirli bir zamanıyla başlayın. Her zaman ilk adımınızı küçük olarak atarsanız sürdürmeniz daha kolay olur.

Sadece sabah rutini oluşturarak başlayabilirsiniz. Hedefinizle ilgili konsantre olabileceğiniz en uygun zaman dilimini belirleyerek oraya bir rutin koyabilirsiniz.

3)Hayat tarzınıza, işinize göre vs. rutin saatleri değişebilir ve fakat sabah saatlerinin en verimli zamanlar olduğu günün geri kalanını iyi devam ettirebilmek için sabah güzel bir başlangıç yapmanın çok etkili olduğu başarılı pek çok insan tarafından kabul edilmiş durumda. Hani bir söz vardır ya, ”Nasıl başlarsan öyle devam eder” diye. Bunun biraz bilimsel bir tarafı da var. Fizikte momentum etkisi deniliyor. Hareketsiz olan şey durgunluğunu korumaya devam eder, (eylemsizlik yasası) harekete geçenin de hızı giderek artar. (momentum)

Uzun lafın kısası mümkünse verimli bir sabah rutinimizin olması oldukça önemli.

4)Rutin oluştururken çok fazla madde eklemek baştan pes etmeye neden olabilir, başlangıç için 60-90 dakikalık bir süre yeterli olur. Bu süreleri de kendi içinde paylaştırın. Örnek;

-Yoga, meditasyon, namaz.. 15 dk

-Kahvaltı: 15 dk

-Kitap okumak: 20 dk

-Evi toplamak: 10 dk gibi.

Neye ne kadar ne zaman ayırmak istediğinizi belirleyin.

5) Eğer biraz üşengeç bir yapınız varsa, sevmediğiniz ama yapmanız gereken sorumluluklarınız varsa rutin oluştururken,

-bir tane sevdiğiniz,

-bir tane sevmediğiniz,

-bir tane sevdiğiniz, 

şeklinde oluşturabilirsiniz. Rutin birleştirme beyninizin daha kolay alışmasını sağlar, içinde sevdiğiniz bir şey olduğu için de daha az direnç gösterir.

Mesela kahve içtikten sonra egzersiz yapmak ve sonrasında müzik dinlemek. Bana göre güzel bir üçlü. Kendi sevdiğiniz şeyleri belirleyerek hazırlayabilirsiniz.

Hepimize yararlı olması dileğimle yazımı Mamatha Gandhi’nin alışkanlıklarla ilgili  bana çok ilham veren  bir sözüyle bitirmek istiyorum:

Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür.

Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür.

Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür.

Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür.

Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür.

Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.