İçsel Motivasyon

İçsel Motivasyon

Motivasyon, hayatımızın her alanında ihtiyacımız olduğu bir duygu durumudur. Hepimiz bir işi yapacağımız zaman ya birilerinden destek almak isteriz ya da kendi kendimize motive ederek bunu sağlarız. İki motivasyon çeşidi vardır: Birincisi içsel motivasyon, diğeri dışsal motivasyon. Bu yazımızda daha çok içsel motivasyon üzerinde duracağız. Haydi gelin içsel motivasyon nedir? Nasıl sağlanır? öğrenelim.

İçsel Motivasyon Nedir ?

İçsel Motivasyon, bireyin dış etmenlerden etkilenmeden kendini motive etmesidir. Kişi, kendinin ve yeteneklerinin farkındadır, böylelikle yetenekleri doğrultusunda hedefini belirler ve hedefine ulaşmak için harekete geçer.

İnsanın kendini motive edebilmesi için her şeyden önce kendini bilmesi, yeteneklerini keşfetmesi, isteklerini belirleyip bunların doğrultusunda hareket etmesi gerekir. Kendinin farkına vardıktan sonra vakit kaybetmeden hedefine adım adım yürümeye başlamalı. Buradan da anlaşılacağı gibi içsel motivasyon, düşünce ve eylemi ikisini aynı anda içinde barındıran bir duygu durumudur. Sadece eylem ya da sadece düşünce içsel motivasyonu etkilemez.

İçsel Motivasyona Sahip İnsanların Özellikleri

Hepimiz bir amaç için bu dünyaya geliyoruz ve çoğumuz bu amacı bulmak için uğraşıyoruz. Bazen de hayat şartları bizleri farklı amaçlara, farklı hedeflere yönlendiriyor. Amacını bulmuş kişi  kendini motive etme konusunda oldukça başarılıdır. İçsel motivasyona sahip insanlar, gelişmeye, ilerlemeye, değişime ve başarısızlıklara açıktırlar. Başarısız olduklarında buna  neyin sebep olduğunu bulmaya çalışır ve düzeltirler. Şikayetçi olmazlar, yaşadıkları her şeyde bir suçlu aramazlar. İnsanlar ile değil kendileri ile yarış halindedirler. İnsanları takip etmek yerine vakitlerini kendilerini geliştirmeye harcarlar.

İçsel motivasyona sahip insanlar planlı, düzenli, azimli, özgüvenli kimselerdir. Başarısızlığa uğrasalar bile hemen pes etmezler, sonuna kadar mücadele ederler. Kendi yeteneklerinin farkındadırlar. Ellerinden gelmeyen şeyler için kendilerini suçlamazlar. Sürekli hareket halindedirler, bir işi bitirdikten sonra başka bir işi yapmaya koyulurlar.

İçsel Motivasyon Nasıl Sağlanır ?

  1. Hedef Belirleyin

Sağlam bir hedefiniz olsun. Bu hedefin öyle kolay kolay vazgeçebileceğiniz türden olmamasına özen gösterin. İnsanlar bir hedefleri olduklarında hedefe ulaşabilmek için farklı çalışma yöntemleri deneyerek kendilerine en uygun yöntemi bulurlar ve hedeflerine ulaşmak için daha sıkı çalışmaya başlarlar

2.Çalışma Planı Hazırlayın.

Çok çalışmak değil düzenli ve verimli çalışmak önemli. Kendinize en uygun çalışma yöntemini belirleyin. Bunun için kendinizi iyi tanımanız çok önemli. Sıkılacağınız zamanlar olacağı için daha verimli olmak açısından kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Her gün düzenli olarak mutlaka çalışın.

3.Düzenli Uyku ve Beslenme

Uyku düzeni günlük yaşantımızı etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Çok fazla uyuduğumuzda gün içerisinde çok miskin oluruz bu da çalışma verimimizi oldukça düşürür. Bu sebeple uyku düzeninizi iyi ayarlamaya özen gösterin. Size en iyi gelen, en verimli olduğunuz saatlerde çalışmaya özen gösterin. Uyku ile birlikte beslenme alışkanlığı da verimli olmamızı etkileyen diğer unsurlardan biri. Sağlıklı beslenme ile vücudumuz zehirli toksinlerden arınarak zihnimizin de arınmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle daha sağlıklı düşünerek verimli olabiliriz.

4. Kendinize İnanın.

Özgüveni yüksek olan insanların motivasyon düzeyleri oldukça yüksektir. Yapacağınız her işte daima kendinize inanın. Hata yapmaktan korkmayın. Çünkü yapılan  her hata sizi başarıya götüren birer basamaktır. Başarısızlıklarınızdan ders çıkarın ve yolunuza devam edin. Kendinize inanmaktan asla vazgeçmeyin.

Her zaman öğrenmeye ve gelişmeye açık olun. Hedefinize ulaşmak için, sizi hedefe götürecek yeni, farklı gelişmeleri takip edin ve uygulamaya çalışın. Hedefe ulaşana kadar asla pes etmeyin. Size ilham verecek başarı hikayeleri okuyun ve kendinize örnek alın. Etrafınızı sizi geliştirecek, size ilham verecekler insanlarla çevreleyin.