Daha Farklı Yaşayabiliriz

HAYATIMIZDAKİ BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİREREK DAHA YAŞANILIR BİR DÜNYA OLUŞTURABİLİRİZ…

ÖNCE FİKİRLERİNİ DEĞİŞTİR

Bir konu hakkında, bir kişi veya bir toplum hakkında mevcut düşüncelerimiz dışında yani daha objektif olarak bazı şeyleri değiştirme aşamasındaki ilk adımımızı atmış oluruz.

Mesela hepinizin hayatında kötü bildiğiniz bir insan vardır elbet, herhangi bir yerde veya herhangi bir zamanda bu insanın ismini duyunca birden aklınızda onun ne kadar kötü biri olduğu canlanır. Bir de kendimizi o kişinin yerine koyalım. Bizim hakkımıza da kötü düşünülüyor ve biz de insanlar tarafından dışlanıyoruz, bu ne kadar da kötü bir şey demi?

Aslında o insanın kötü olduğu konuda bizler biraz daha sağ duyulu hassasiyet göstererek onu yeniden topluma kazandırabiliriz.

YARDIMLAŞARAK YAŞA

Birisine yardım etmek denince akla ilk olarak maddi yardım gelir ki gerçekten ihtiyacı olan bir insana maddi yardımda bulunmak da hem o kişi için hem de bizim için oldukça önemlidir. Tabi yapacağımız yardımı da gizli ve sessiz bir şekilde yapmalıyız ki o insan mahcup olmasın gururu incinmesin.

Manevi yardım ise daha başka önem taşır insan için, herhangi bir konuda birisine yardım etmek, mesela ona bilmediği faydalı bir şey öğretmek bile o kişinin hayatında büyük ve faydalı değişimlere yol açabilir. Konu her ne olursa olsun yardımlaşalım, hayatın her noktasında birbirimizin yanında olalım ki insanlık daha güzel yerlere gelsin.

 

DOĞAYI KORU

Tabi ki de yaşadığımız çevreyi korumak en önemli unsur bizler için. Yaşamaya değer bir Dünyamız olmalı öncelikle, biz etki etmesek aslında dünyamız çok güzel bir yer ama biz insanlar yüzünden dünya hızla ısınıyor, betonlaşıyor, küreselleşiyor. Tüm bunlara bizim neden olduğumuz gibi bu durumu düzeltmek de bizim elimizde.

En basitinden yerlere çöp atmayalım, ortalama 20 TL’ye bir ağaç fidanı alıp toprağa dikelim, ağaç kesmeyelim, doğadaki hayvanları koruyalım. Kendimize ve doğamıza saygılı olalım yaşayacak başka dünyamız yok…