Çağımızın En Büyük Problemlerinden Biri Olan “Bahane Üretmek”

“Başarısızlık için binlerce bahane vardır, ama tek bir iyi sebep yoktur. -Mark TWAIN”

“Bahanelerin değeri ucuzdur, 25 cent’tir. Bu yüzden herkesde bolca bulunur.” demiştir Robert Kiyosaki. Günlük yaşantımızda canımız bir şeyi veya bir işi yapmak istemediğinde, genelde kendimizi bahanelerin arkasına saklamayı tercih ediyoruz. Aslında bu bizim için bir alışkanlık haline geldiği için,bir yerden sonra sürekli bahane üreten bir fabrika gibi bahane üretmeye başlıyoruz. Eğer bir bahane bulamazsak, bu sefer devreye ‘Erteleme’ hastalığı giriyor. Birazdan, sonra, yarın ve bir gün gibi en çok kullanılan erteleme sözcükleri ile sadece kendimizi kandırıyoruz ve zamanımızı boşa geçirmiş oluyoruz. Aslında hepimiz ne istediğimizi ve bunları başarmak için neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ve hepimiz buna niyetleniyoruz ‘Bir Gün’. Özellikle insanların çoğu o ‘Bir Gün’ adasına hapsolmuş durumdadır.

“Bir gün spora başlayacağım, bir gün kitap okumaya başlayacağım, bir gün diyete başlayacağım, bir gün maddi durumumu kontrol altına alacağım. Bir gün”. İnsanların %80’i zamanının çoğunluğunu bir gün adasında geçiriyor. Mükemmel beyninizi gerçek olmayan bahaneler üretmek için kullanmayı hemen bırakmalısınız, bundan daha iyi şeyler yapabilirsiniz. Sadece harekete geçin,bahane üretmeyin. Kaybedenler bahane üretirler, kazananlar ilerleme kaydederler.

Bahanenizin geçerli olup olmadığını anlamanın tek bir yolu vardır. Çok basit. Etrafınıza bakın ve kendinize”Benimle aynı bahane gerekçesine sahip olup da başarılı olmuş birileri var mı?” diye sorun. Emin olun ki bu soruya dürüstçe cevap verdiğiniz zaman,bir sürü örnek karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden bahane üretmeyi,ertelemeyi bir kenara bırakın ve bu olağanüstü beyninizi kendinizi, hedeflerinize ulaştırmak için planlayın. Gerçek olmayan bahaneler üretmek veya ertelemek için değil. Hepimiz biliyoruz ki derinlerde hedeflerine ulaşmak için bekleyen birisi var artık onu uyandırmanın vakti geldi. Artık bahane yok!..

“Kendinizi, insanların sizden beklediğinden daha yüksek bir standarta hazırlayın. Asla bahane üretmeyin. Asla kendinize acımayın. Kendinize karşı zalim, başkalarına karşı hoşgörülü olun. -Henry Ward BEECHER