Düşünüyorum Öyleyse Hayır ( Hayır Diyememek )

Hiç düşündünüz mü fark etmeden hayatımızın yarısını insanları kaybetmekten korkarak geçiriyoruz diğer yarısını ise hayır diyemeyerek. Bu yüzdendir hayattaki yorgunlarımız, bu yüzdendir omuzlarımızdaki ağır yüklerin sebebi.. Hayatımızdaki insanlara hayırı kullanmazsak , sürekli onların dediklerini yaparsak sanki bizi daha fazla seveceklerini düşünürüz hep. İşte burada başlar bütün sorunlar HAYIR diyemediğimiz zamanlar. Bizleri HAYIR diyememekten alıkoyan nedir aslında oturup bunu bir düşünmeli insan. Sahi nedir bizleri Hayır demekten alıkoyan ? Daha fazla sevilmek mi ? Daha fazla değer görmek mi ? Daha güçlü gözükmek mi ? Yoksa onaylanma isteği mi ? Aksine bunların hiç biri sizin değerinizi belirlemez. Hiç kimse sizin değerinizi belirlemez. Sizin değerinizi sadece siz belirleyebilirsiniz. Gelin bunun üzerine biraz konuşalım 🙂

Bizler maalesef daha fazla sevilebilmek, daha fazla onaylanmak,  daha fazla değer görmek için bir başkalarına muhtaç şekilde yaşarız. Kaybetme korkusu yüzünden istemediğimiz şeyleri yapmaya zorlanırız. Bununla da kendi değerimizi ölçmeye çalışırız. Başkalarına hayır diyemediğimiz için kendimize hayır deriz. Başkalarına değer vermek için kendimize değer vermekten vazgeçer kendimiz deriz. Kısaca kendimiz için yaşamayı bırakıp başkaları için yaşamaya başlarız ve kendimize koca bir HAYIR deriz.

Hayat acı bir şekilde öğretir..

hayır diyebilmek
Hayır diyebilmek

Bir zaman gelir ki kendimizi yok saymamayı hayat bize acı tecrübeler kazandırarak öğretir. Vermen gereken değeri bir başkasına değil de en çok kendine vermen gerektiğini, en çok kendini sevmen gerektiğini, en çok da kendine hayır dememeyi bazı tecrübelerle öğrenmek zorunda kalırsın. Eğer acı tecrübelerle öğrenmek istemiyorsak hayır demeyi, önceliği kendimize vermeyi öğrenmeliyiz.

Çoğumuz kendimizi tanımıyoruz bile. O kadar başkalarını tanımayla vakit geçirmişiz ki kendimizin neleri sevdiğini, ne yapmaktan hoşlandığımızı bilmiyoruz bile. Kendimiz ile alakalı hayata dair hiç bir şey bilmiyoruz. Kendimizi tanımıyoruz. Ve bu durum bizi daha da işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Kendinize EVET diyin..

Kendine evet de..
Kendine evet de..

Öyle anlar geliyor ki tahammül sınırlarınız aşılmış, bazı şeylere katlanamamaya başlıyorsunuz. O an durup düşünmek gerek ben ne yapıyorum ? Ben nereye gidiyorum böyle ? Hayır demeyi öğrendiğinizde artık kendi sınırlarınızı çizmeye başlamış olursunuz. Kendi değerinizi bir başkası değil siz belirlemeye başlarsınız. Özgüveninizi geliştirirsiniz. Ve sizin için doğru insanların kimler olduğunu belirleyebilirsiniz Yanınızda kimlerin kalacağına siz karar vermeye başlarsınız. Hayatınız artık olumlu yönde değişmeye başlar. Hayırı demeyi öğrenince insanlar yeniden sizi tanımak zorunda kalmaya başlayacak.

Unutmayın kimse sizi kurtaramaz sizden başka. Ve yine unutmayın ki herkes gittiğinde yine sizin yanınızda siz kalacaksınız. Bir kahraman beklemeyin. İçinize dönün, kendiniz olun. O kahraman sizsiniz. Kimseden yardım beklemeden kendinizin kahramanı olmaya başlayın. Hayatınızın kalemini bir başkasının tutmasına izin vermeyin, o kalemi siz alın. Hayatınızın en güzel kahramanı sizsiniz. 🙂

Tembellik ve Üşengenlikten Kurtulmak İçin 8 Basit Yöntem