Başarılı İnsanların Sabah Rutinleri

Herkese göre erken kalkan insanlar genellikle başarılıdır. Peki Bunun sebebi nedir ? Sabah erken kalkan insanlar sağlığına ve sosyal yaşantısına bir çok faydası dokunuyor. Başarılı insanlara baktığımızda 08:00’den sonra kalkanı pek de mümkün değil açıkçası. Başarılı insanların sabah rutinlerini hep birlikte inceleyelim.

Erken Kalkmak ve Uykuyu alma

Richard Branson erkenden kalkabilmek için perdeleri açık bırakarak uyurken Marissa Mayer 6 saatin üzerinde asla uyumuyor. Arianna Huffington yeterli uyku konusuna önem verirken Indra Nooyi sabah 04:00’den geç kalkmıyor. Yani hepsi vücutlarını ve kendilerini tanıyor ve uyku süreleri topluma değil kendi istediği şekilde şekillendiriyorlar.

Yeme-İçme Rutinleri

-Scott Adams: Her sabah kahvesi ve protein barını eksik etmiyor.

-Kat Cole: Focus Afrika-daki insanlara yardım etme amacı taşıyan çalışmadan sonra temiz suyun önemini anlayıp her sabah 700-800 ml su içiyor.

-Howard Schultz : Starbucks kurucusunun sabah kalkar kalkmaz kahve içtiğini herkes anlamıştır sanırım.

-Jack Dorsey: Twitter kurusucusu Dorsey, sabah kahvaltısı olarak soya sosunda kızartılmış yumurta yiyerek başlıyor.

Ancak bana soracak olursanız, Kat Cole’un yaptığı çok mantıklı çünkü ilkel beynimiz su içmeye vakit ayırıyorsak güvende olduğumuzun farkındadır ve kendini rahat ve dingin hisseder ve suyun faydaları saymama gerek yok sanırım.

Motivasyon

Richard Branson, gibi insanlar başarılı insanların konuşmalarını dinler ve kendini motive eder ve bu anlatılanlardan ders çıkarır. Scott Adams ise             motivasyonunu düşürmemek için sabah politik haberler okuyup dinlemez. Steve Jobs ise sabah ayna karşısında kendisine bir motivasyon konuşması yapmadan güne asla başlamıyor. Obie Mckenzie, sabahları eşiyle 84 dakika konuşuyor ve bunun onları birbirlerine bağladığına inanıyor.

Minimalist Stil

Bu Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi insanların göstergesi olsada asıl olay şudur: İnsan beyinin belirli bir günlük enerjisi vardır ve giyim gibi gereksiz bir unsur içinde bu başarılı insanlar kendi beyin enerjisini boşa kullanmak istemezler.

Egzersiz

Egzersiz yaparak güne başlamak çoğu insanın alışkanlığı olduğu gibi Richard Branson, Bill Gates, Lord Sugar, Sergey Brin, Jack Ma, Jack Dorsey’de çeşitli antrenmanlara başlıyor. Örnek olarak Richard Branson güne yüzerek başlarken Jack Ma tai-chi yaparak güne başlıyor.

MEDİTASYON

Her başarılı insanın sabah rutinlerinin başında yer alan şeylerden bir tanesi meditasyondur.

Meditasyonun olayı ise şudur beynimiz sürekli düşünmek ister meditasyon yaparak beynimizi boşaltıp o an da hiçbir şey düşünmemesini sağlıyoruz ve beynimizi güçlendiriyoruz. Şükür etmek ve güçlü olumlama cümleleri de durmak buna dahil oluyor. Jack Dorsey, Kate Cole, Oprah Winfrey gibi insanlar meditasyonsuz günlerine başlamıyorlar.