Kendini Doğru İfade Etmek

Kendini Doğru İfade Etmek

Sosyal bir canlı olan insan yaşamını devam ettirebilmek için hayatının her alanında insanlarla iletişim kurmak durumunda kalıyor. Bu da iletişim problemlerinin artmasına ve kişilerin kendilerini ifade etmede zorlanmasına sebep olabiliyor. Kişiler kendini ne kadar iyi ifade eder ve karşıdaki kişiyi ne kadar iyi anlarsa problemlerin çözülmesi de o kadar hızlı oluyor. Bu yazımızda kendinizi daha iyi ifade etme yollarını anlatacağız. Gelin birlikte bunları maddeler halinde inceleyelim.

1-)Beden Dili

Beden dili bir konuşmada aslında fark edilmese de önemli olan bir husustur. Eskilere baktığımızda insanlar konuşma yetisi kazanmadan önce beden dili ile anlaşırlardı. Araştırmalara göre iletişimde beden dili %60 oranında etkilidir. Kısaca beden dilini oluşturan şeyler; jest ve mimikleriniz, karşı tarafa fiziksel bir dokunuşunuz, karşınızdaki kişi ile aranızdaki mesafe ve vücudun hareket ve duruş biçimi diyebiliriz. Bunları öğrendiğimiz zaman karşı tarafa istediğimizi anlatmak ve istediğimiz duyguyu geçirme konusunda zorluk yaşamadan kendimizi ifade edebiliriz. Beden dilinin detaylarına başka bir yazıda değineceğiz, kısaca bu şekilde anlatabiliriz.

2-)İyi Bir Dinleyici Olmak

Kendimizi iyi ifade edebilmemiz için, karşı tarafında anlattıklarını doğru bir şekilde anlamamız gerekir. Çünkü biz karşı tarafı ne kadar iyi anlayabilirsek onun da sorununa daha çabuk ve daha doğru bir çözüm bulabiliriz. Bu madde belki de biraz farklı gelmiş olabilir, fakat karşı tarafı ne kadar iyi dinler ve onu anlamaya çalışırsanız karşı taraf da sizi o şekilde anlamaya çalışacaktır. Bu samimiyet sizin konuşma becerinizi de doğrudan olumlu bir şekilde etkiler.

3-)Duygularınızın Temelini Düşünmek

Kendimizi ifade ederken dikkat etmemiz gereken bir önemli husus ise kendi hissettiklerimizi ve düşündüklerimizi doğru ve düzgün bir şekilde analiz etmemizdir. Çünkü kendimizi karşı tarafa en iyi şekilde ifade edebilmek için öncelikle kendimizi ve hissettiklerimizi çok iyi anlamamız gereklidir. Kendinizi ifade etmeden önce yaşadığınız hislerin derinine inmek, sorgulamak kendimizi çok daha iyi anlatabilmemizi sağlar ve iletişim becerilerimizi doğrudan etkiler.

4-) Açık Ve Net Konuşmak

Kendinizi karşı tarafa anlatırken duygularınızı ve hissettiklerinizi içine atmak ve açık açık konuşmaktan kaçınmak içinize kapanmanıza ve çekingen olmanıza sebep olabilir. Şunu da unutmamak lazımdır ki söylenmeyen her duygu bir yerde bir şekilde ortaya çıkacaktır, bu öfke olur mutsuzluk olur veya başka bir şey. Tabi ki de söylemeniz gerekenleri doğru zamanda ve doğru yerde söylemelisiniz. Fakat doğru zamanı geldiğinde de söylemiyorsanız bu sizin kendinizi ifade etmenizi iyice zorlaştırır. Zamanla zihniniz bulanıklaşır ve kendinizin ne istediğine ve düşündüğüne karar veremeyecek bir hale gelebilrsiniz. Bu yüzden karşınızdaki insana duygularınız ve hisleriniz hakkında tamamen açık olun ve anlatırken ki üslubunuz da kibar bir şekilde olsun ki karşı taraf sizi iyi anlayabilsin, savunmaya geçmesin.

5-) ‘Ben Dili’ İle Konuşmak

Ben dili ile konuşmak kişinin kendi düşünce ve duygularını ifade ederek karşıdaki kişi ile iletişime geçmesidir. ‘Sen beni çok kırıyorsun.’ yerine ‘Bu davranışın beni çok kırıyor’ demek daha sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlar. Sen dili kullanmak karşınızdaki kişiyi suçlu hissettirebilir ve savunmaya geçebilir. Ben dili ise kişiye değil kişinin davranışına yönelik bir söylem olduğu için kişi kendini suçlu hissetmez, davranışına ve davranışının sonuçlarına odaklanabilir. Duygu ve düşüncelerinizi dile getirerek ben dilini kullanmanız kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacaktır.

6-) Sınırlar

Kişisel sınırlarızın olması insanlarla iletişim kurmada ve kendinizi ifade etmede her zaman kolaylık sağlayacaktır. Özel,iş ve sosyal hayatınızdaki kişiler sizin sınırlarınızı net bir şekilde görür ve kabul ederse, ilişkileriniz daha güvenli ve stabil olacaktır. Sınırlarınızın ihlal edildiği durumlarda kendinizi ifade ederken daha net bir şekilde konuşabilirsiniz. ‘Bana sormadan benim hakkımda plan yapman hoşuma gitmiyor, bir daha böyle bir durum olursa planlarına katılamam.” demek rahatsız olduğunuz bir konuyu dile getirmek ilişkinizin sınırlarını daha net bir şekilde çizilmesini sağlar. Sınırlarınızı korumada istikrarlı bir şekilde davrandığınızda hayatınızdaki kişiler sizi daha iyi tanır ve sınırlarınıza göre davranmaya başlarlar.

7-) Özgüven

Özgüven kendini ifade etmede çok büyük bir öneme sahip. Kendinizi ifade ederken, düşüncenizi dile getirirken, öneride bulunurken,sınırlarınızı korurken kendinize ve söylediklerinize güvenmezseniz, söylediklerinizin arkasında durmanız zorlaşır. Bunu gören kişiler de kendinizi ifade ettiğinizde söylediklerinizi küçümseyebilir, sizi manipüle etmeye çalışabilir ve sizi kolayca ikna edebilir. Bu yüzden söylediklerinize güvenmeniz, kendi düşüncelerinizi önemsemeniz kendinizi daha iyi ifade etme yollarını görmenizi sağlar. Daha net ve açık bir şekilde düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

😎 Konuşmanın Amacını Belirlemek

Kendinizi ifade etmeden önce amacınızı net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Tam olarak söylemek istediğiniz şey ile söyleyeceğiniz şey uyuşuyor mu, açık bir şekilde dile getiriyor musunuz, yoksa asıl söylemek istediğiniz şeyi dolaylı yollardan mı anlatıyorsunuz? kendinizi ifade etmeden önce bu soruları cevaplandırabilirsiniz. Konuşmanın amacını belirlemek, kendinizi ifade ederken konuşmanın dağılmasını,konudan sapmanızı engeller. Belirli bir konu üzerinde konuşmayı sürdürmek ve alakası olmayan konular hakkında konuşmamak size zaman ve enerji tasarrufu sağlar.