Okumak Tehlikelidir!

Okumak Tehlikelidir!

Okumak tehlikelidir çünkü okursan öğrenirsin öğrenirsen değişirsin ve değişim çok zordur, sancılıdır. Büyük cesaret ister.

Yüz yıllardır insanlar hep bir çatışma halinde kendinden olmayanı anlamak yerine saldırmayı ve savaşmayı seçti. Günümüzde de böyle değil mi? Ailemiz, yakınlarımız, dostlarımız bizim aksimizi düşündüğünde anlamak yerine savaş veriyoruz. Empati denen şeyi bile bilgi ile yapabilirsin cahil insan empatiden yoksunudur gaddardır, katıdır, kesin ve net çizgileri vardır. Oysa daha çok okusak öğrensek dünyada bizden başka dünyaların ve şartların varlığını kızacak bir şey kalır mı?

Okumak değişmektir

Zaman içerisinde okuyan insanlar dünyayı bu günlere getirdi okudu, anladı, değişti, değiştirdi. Gelecek için de okumak değişmek gelişmek zorundayız keza dünyaca ünlü bilim insanları okuma tatillerine çıkıyor. Kitap okuma zaman ayırıyor ve yaşam tarzı haline getiriyor. İlim-Bilim ancak okumak doğrultusunda gelişme gösterebilir.

Değişim seninle başlar

Hem sadece bunun için bile değil dünyaya bir katkın olmasa evine, çevrene olur. Derdini anlatabilmek, karşı tarafın derdini anlayabilmek için bile okumalısın. Bilgi olmadan iletişim çöpe atılmış bir ömürdür.

Ama nereden başlamalıyım ?

Canın nerden başlamak isterse oradan başla. Okumak bir okyanus gibi hangi kıyısından atlarsan atla suyla buluşacaksın. Okuma alışkanlığını kazandıktan sonra klasik olarak klasiklerden başlamanı tavsiye ederim .Zevkli bir yola çıkıştır. Ben birde 1000 KİTAP uygulamasını indirdim okuduklarımı okuyacaklarımı hedeflerimi bu sayede takip edebiliyorum. Sizler içinde iyi bir keşif olabilir.

Sevmediğim kitabı okumaya devam etmeli miyim ?

Sevmediğin bir yemeği bitirmediğin gibi sevmediğin bir kitabı da okuma zorunluluğun yok her konu ilgini çekecek diye bir kural yok zevklerini belirle. En iyilerini araştır ve oku bir futbol tutkunuysan takımların tarihini, futbolcuların hayatını veya futbol gazeteleriyle bile okumaya başlayabilirsin. Zamanla okuma alışkanlığınız olacak ve bilinçli okuyucu halinde geleceksiniz. İşin sırrı ona ne kadar zaman ayırdığınızda gizli.

İki satır okuyan katır

Yalnız şu noktaya değinmek istiyorum. Okumakta dünya gibi, eğitim gibi, gelişim gibi durağan olmayan bir şeydir. Hemen yediğin havuç gözlerini parlatmıyorsa su cildini bebek gibi yapmıyorsa okumakta seni alim yapmayacaktır zaman gereklidir. Sabırlı olmalısın. İki satır öğrenince katır kesilmenin alemi yok. Bundandır diplomalı eşeklerin çokluğu. Okuyalım ama gerçekten bilinçli olarak çakraları açarak okuduğumuzu hayatımıza endeksleyerek. O zaman gelin görün nasıl okudukça susuyorsunuz bilgiye okudukça cehaletiniz vuruyor yüzünüze daha çok daha çok okuyor değişiyor ve gelişiyorsunuz. Çok şükür ki ilk emri ikra-oku olan bir dine dünyaya geldiğime ne büyük bir nimet.

Ha bu arada var mısın cesaret etmeye? Okumaya cehaletin olmadığı bir dünya için daha iyi gelecek için Yaradan’ın adıyla okumaya ?