Hayata Bakış Açımızı Değiştirecek Bir Kaç Kitap

Hayata Bakış Açımızı Değiştirecek Bir Kaç Kitap

Kitaplar; insanın zihin putlarını yıkıp yeni bir “ben” kuracakları muhteşem bir alandır. Bazı kitaplar hayatımızda iz bırakır. Bazıları ise “hayata bakış açımızı değiştirdi” dediğimiz kitaplardır. Bu yazımızda hayata bakış açımızı değiştirebileceğine inandığımız kitaplardan bir kısmını derlemek istedik.

İnsanın Anlam Arayışı- Viktor E. Frankl

Yaşantımız içerisinde en önemli şey “hayata dair anlam arayışı”mızdır. Hayatının anlamını keşfedemeyen insan, hayatın amacını da keşfedemiyor. Bu kitap; nazi toplama kampında yazarın kendi yaşadıklarını ve hayata tutunmak için verdiği arayış mücadelesi sonucu bulduğu Logo terapi yöntemini ele almaktadır. V. Frankl, “İnsanı insan yapan nedir?” sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

Simyacı- Paulo Coelho

Coelho’nun Mesnevi’deki bir kıssadan hareketle kaleme aldığı Simyacı, macera dolu öyküsü ve felsefi yönüyle ön plana çıkmış bir kitap. Endülüslü genç çoban Santiago, Mısır Piramitleri’ne hazine bulmak amacıyla bir yolculuğa çıkmıştır. Bu zorlu seyahat onun hayatına yeni izler katmıştır. Yolun sonunda ise aradığı hazineye beklenmedik bir şekilde ulaşıyor.

Küçük Prens-Antoine de Saint-Exupéry

Çocuk romanı gibi gözüken bu kitap, her yaştan insanın okuyup kendine ders çıkarabileceği bir eser konumunda. Karşılaştığımız olaylara karşı bakış açımızda değişiklikler oluşturabilecek bu kitap hepimizin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.

 Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini

Kitabın konusu arkadaşlık üzerine kurulmuş, insanlığa ait ortak duygularla tüm dünyayı kucaklıyor. Dostluk, baba sevgisi, yalan, ihanet gibi hayata dair önemli konuları işleyen bir eser.

Fahrenheit 451-Ray Bradbury

Televizyonların hüküm sürdüğü ve kitapların yakılmaya layık görüldüğü bir hayatın içerisinde yaşayan Montag, yeni komşusu ile beraber kitapları yeniden keşfetmiştir. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag, tüm bildiklerini sorgulamaya başlamıştır.

Günümüzde teknolojiye aşırı bağlanıp tozlanmaya mahkum ettiğimiz kitaplara yeniden dönüşü sağlayacağına inandığımız bu kitap, Bu eser sansüre, totaliter yönetimlere ve kültür endüstrisine harika bir eleştiri sunuyor.