Olumsuz Durumlardan Ders Çıkarmak

Olumsuz Durumlardan Ders Çıkarmak

Herkese Merhaba. ? Bugün yine güzel bir konu ile karşınızdayım. ‘’Olumsuz Durumlardan Ders Çıkarmak..’’ Olumsuz durumlarda ne gibi dersler çıkarabiliriz? Olumsuz durumlarla nasıl baş edebiliriz? Gelin hepsine birlikte göz gezdirelim. ?

Dünyada her insan ya zor zamanlardan geçiyordur ya da geçmiştir. Bugün dünyanın en güçlü insanlarına baktığımızda bir çok zorluklarla mücadele etmiş, bir çok  zor zamanlar geçirip, olumsuz durumlardan ders çıkararak düştüğü yerden kalkıp yoluna, hayatına, hedeflerine, hayallerine devam etmiş kişilerden oluşmakta. Ne farkımız var? Bizler olumsuz durumlardan ders çıkarmayıp hemen pes ettiğimiz için kaybediyoruz. Arkamıza bakmayı bırakmadığımız sürece her zaman önümüze çıkan fırsatları göremeyip kaybedeceğiz. ‘’Geçmiş tozdur üfle gitsin.’’ Diye boşuna dememişler. Geçmişe takılı kaldığımız sürece yaptığımız hataları göremeyip bunlardan ders çıkaramayacağız ve bizler bu hataların farkına varıp dersler çıkarana kadar aynı olayları yaşamaya devam edeceğiz. Ama hayat bize pes etmemeyi, yolumuza devam etmemiz gerektiğini vurguluyor. Her ne olursa olsun arka bakma, dersini al, büyü ve  yoluna devam et..!

Hayat her zaman bizlere bir şeyler öğretmeye çalışıyor. Ve bizler bunu bazı olumsuz durumlar yaşayarak öğreniyoruz. Olumsuz bir durum karşısında bir an durun ve kendinize şunu sorun: ‘’Ben bu durumdan ne öğrenebilirim?’’ Emin olun hayat size bunun cevabını verecektir. Önemli olan olumsuz bir durum karşısında hemen pes etmeyerek ve yaptığınız hatayı tekrar etmeyerek önünüze bakmaktır.  Şimdi neler yapabiliriz sıralayalım:

  1. Kendine yeni bir yol çiz.

Kurduğun hayaller gerçek olmadı mı? Çizdiğin yolda olumsuz durumla karşılaştıysan başka bir yol çiz. Başka hayaller kur ve kurduğun o hayallerin peşinden git. Emin ol hayat her zaman sana başka bir yol gösterecektir. Önüne çıkan her engeli bir fırsat olarak değerlendir. Bunun bana kazancı ney diye kendine sor. Bak o zaman engel dediğin şeyler nasıl da fırsata dönüşüyor. Önümüze çıkan engel sandığımız şeyler aslında bizlerin dönüşmesi için bir fırsattır. Ama bizler olumsuz durumlara takılı kaldığımız için bu fırsatları pek de göremiyoruz. O yüzden ne yapıyoruz her zaman başka yollar deniyoruz.

2. Kendine bir uğraş bul.

Olumsuz durum karşısında kafayı dağıtmanın en iyi yolu kendine bir uğraş bulmaktır. Kendine bir uğraş bulduğunda hem olumsuz duruma odaklanmamış olursun hem de yeni şeyler öğrenmiş olursun.

Mesela resim çekebilirsin 🙂

3. Yapabiliyorsan bir seyahata çık, yürüyüş yap..

Olumsuz durum karşısında yapılacaklardan biri de seyahat yapmak, yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmaktır. Kendinizi geliştirdikçe düşünce tarzınız değişecektir. Düşünceleriniz değiştikçe farkındalığınız artacak ve hayata bakış açınız bambaşka olacaktır.

Her zaman koşullar ne olursa olsun bir hata yaptığınızda bunu kabul edin ve bu hatadan dolayı kendinizi suçlamayın. Olumsuz bir durumla karşılaştık ve bitti. Alacağımız dersleri almalı yolumuza devam etmeliyiz. Kendinizi kabul edin ve her zaman kendinizi sevin. Her insan hata yapabilir önemli olan bu hatalardan ders çıkarmaktır. Hatalarınızdan ders çıkarıp size öğretilmek isteneni öğrenip sevgiyle hayatınıza devam edin. Unutmayın sevgi her şeyin üstesinden gelecektir. Hayata sevgiyle bakın. ?