Özünün Farkına Varmak: Öz Farkındalık

Öz farkındalık iç gözlem yapabilme yeteneği ve kendini çevre ve diğer bireylerden ayırıp bir birey olarak görebilme kabiliyetidir.
Öz farkındalık teorisi, bireyin kendi üzerinde odaklandığında davranışlarını kendi iç standartları ve diğerleri ile kıyaslayıp değerlendirmesi olduğunu belirtir.Birey kendini objektif olarak değerlendirebildiğinde kendi durumunu ölçebilir hale gelir.
 Kişi öz farkındalık yaparken bir aynanın karşısına geçip kendiyle yüzleşebilir. Ben kimim? Benim duygularımın sınırı ne? Olaylara verdiğim tepkideki kişi ben miyim? Bunlar benim duygularım mı? Bu sorular basit gelebilir fakat bunlara kendin olarak cevap vermek ve kendine dürüst olmak her zaman kolay olamayabilir.
Özünün farkına varan insan kendisini daha iyi tanır ve ani bir olay karşısında verdiği tepkiden çoğu zaman pişman olmaz.İnsanoğlu duygularıyla bir bütündür bazen sinirlenir bazen çok sevinir. Öz farkındalık yapan insan kendi duygularının sınırlarını kendisine kabul ettireceği için ani bir olay karşısında tam olarak pişman olmayacağı duygu ile tepki vermiş olacaktır.

Birisi sizi eleştirdiğinde, hoşlanmadığınız bir durum ile karşılaştığınızda ilk güdüm sinirlenen ellerinizi yumruk haline getirip ortalığı yıkmak olabilir. 🙂 Fakat duygularının farkında olan insan bunun ani bir tepki olduğunu ve bekleyip sakinleştikten sonra tepki vermesi gerektiğinin  farkında olacaktır. İşte bu durumlarda siz özünün farkında olan özü ile hareket eden kişi olabilirsiniz.
Bu tam olarak bendim rahatlığı ile yaşamak için, kendimize kişiliğimize uygun doğru kararları alabilmek için hayati önem taşıyan bu farkındalık hepimizin ihtiyacı olan bir öz terapi.
Gelin bu gün elimizdeki aynaya kendimizi anlatalım, özümüz için bir terapi yapalım.