Algı Yönetimi Ve Manipülasyon Teknikleri

Çağımızın en çok kullanılan kavramlarından biri olarak algı yönetimi, karşımıza çıkıyor.
Bazen komplo teorileri, bazen gerçekleşmesi normal olan bir yaklaşım olabiliyor ama kesin olan şey şudur: On hatta yüzyıllar öncesinden beri algı yönetimi üst makamlarda çok önemli bir konu olarak alınabilir, sistematiğe oturmuş çalışmalar ile üzerinde durulması kesin ve nettir. Tahmin edebileceğiniz gibi ABD’nin gizli kapıları ardından çıkan bir kavram olarak nitelendirilebilir.

Kısaca özet geçerek bu tekniklerden biraz bahsedeyim:

1-Belirsizlik :

İnsan beyninin en zayıf olduğu konulardan bir tanesidir.Beyin belirsiz gördüğü konuları kendisi tamamlar böylece karşınızdaki kişiye bir şeyler anlatırken onun alt zihnine ulaşmış olursunuz. Örneğin, tarif ettiğiniz şey bir kaz mı, ördek mi belli olmasın. Beyaz tüyleri olan, uçabilen, güzel, büyük bir kuş var onu çok seviyorum dediğinizde. Karşınızdaki insan bu örneği en sevdiği hayvan olarak algılar böylece konuşan çiftin sevdiği şey eşleşmiş olur.

2-Karşınızdakinin ilgi alanlarına değinin:

Siyasi görüş olsun yaşam tarzı müzik vb. size onlar hakkında bilgi verir. İyi bir manipülasyoncu karşı taraftan hamleyi bekler sonra onu zevklerine göre yönlendirir. Mesela fanatik bir futbolcuyla basketbol konuşmak aranızda soğukluğa sebep oluşturabilir fakat futbol hakkında yapacağınız yorumlar ve onu desteklemek sizinle onun arasında güzel bir bağ oluşturacaktır.

3-Kendini zayıf göster:


İlk başta saçma gibi gelebilir biliyorum ama aslında stratejik bir şekilde ilerlerseniz karşınızdaki insan sizi zayıf gördüğü için savunma mekanizmasını yere indirecektir. Adolf Hitler’i ele alalım. Yaptığı işlere bakmadan dış görünüşüne baktığınızda komik gelebilir. Hitler bıyık modeli kısa boyluluğu ve sıfatıyla Almanların güçlü lider tiplemesinden tamamiyle uzaktaydı. Halk başta onu komik bulduğu için dinlediğini söylemişti ancak bir süre sonra kendisini zararsız görenler şaşırmıştı. Çünkü onu zararsız görenler bir süre büyülenmeye başladı çünkü onu savaş fikirlerine muhalif olacak kadar ciddiye almamıştı.
Hitlerden gelecek her kelime onlar için sıkıntı değildi çünkü savunma mekanizmaları tamamen yerdeydi.

4-İnsanları Gözlemle ve Sınıflandır :

Bu etkili manipüle tekniği ne kadar absürt gözükse de toplumda yanlış karşılansa da manipületik liderlerin hepsinin bunu yaptığını göreceksiniz örneğin STEVE JOBS insanları etrafında toplamak için onları teknoloji tutkunu vizyonist bireyler olarak sınıflandırır ve onların bundan onur duyması ve gururlandırmasını sağlayarak kendilerini özel hissetmesini sağlardı.
İnsanları giyinişlerine, sevdiği müziklere, sevdiği insanlara, herhangi bir gruba göre sınıflandırın. Böylece onlara daha iyi hitap ettiğinizi göreceksiniz, böylece onlarla daha yakın ve samimi bir ilişki kuracağınızı göreceksiniz.

5-Bağımlılık Yaratmak:

Çevrenizdeki insanları kendinize bağımlı ederseniz her yerde sizi arayacak ve aranan bir insan olduğunuzu fark edeceklerdir. Güven kazanmak ve aynı dünyanın insanı olduğunu fark edecek ancak bunun ayarını güzel yapmanız gerekiyor bir anda her istediğini verirseniz insanlar size ihtiyaç duymayacaktır. Stalin bu yöntemi en iyi kullananlardan bir tanesi idi. Stalin olmadan birlik hiçbir sorunu çözemiyordu. Böylece halk yoldaş Stalin’in sorunlarını çözdüğünü görüyor ve ona ihtiyaç duyuyordu.

6-Üstünlük Değil Dostluk Teklif edin :

Birçok ünlünün siyasetçinin dosthane tavırları sizi etkiliyor ve sizden biri olarak görmenizi sağlıyor buna en güzel örnek Türklerden Binali Yıldırım olabilir. Bu aslında başarılı bir manipülasyon tekniğidir.Bir insan sizin üstünlüğünüzü hissedene kadar onunla aynı seviyede gibi davranın. İnsanların üstünde hemen üstünlük kurmaya çalışmak güçsüz, zayıf ve kendinden emin olmayan insan hareketleridir. Yenilgiye mahkum doğmuşlardır. Fatih Sultan Mehmet ve Büyük İskender bunları adeta bir yaşam stili haline getirmişlerdir. Fethettikleri halkın dillerini öğrenir, onların adetleriyle bir olurlardı ve bu dış halkın dikkatini çeker adeta bir kral değil onların içinden biri gibi hissettirirdi. Fatih Sultan Mehmet, Bizans ve Galatalılarla onların dillerinde konuşarak onları çok iyi şekilde manipüle etmeyi başarmıştır. Bu şekilde dışarı halk Fatih’e 1 kez olsun ihanet etmeyi düşünmemiştir.

Bir şeyi elde etmek istediğinizde; bu bir insan olur, bu bir makam olur bu tekniklerin kullanılması ne kadar yanlış gibi gözükse de aslında herkesin yaptığı bir şeydir. Daha iyi bir şekilde görüşmek üzere.