Modern Yaşam Tarzı Nasıl Oluşturulur ?

Bizim dünyamız modernize olmuş yaşam faktörlerini, bir arada barındırmaktadır. Yaşam; her gün değişen, gelişen ve iyiye giden bir toplum olmak ümidiyle birlikte bizi biz yapan değerler bütününde, yaşamsal bulgularımızı yakalamamızı ve en iyi kavramamızı sağlayan şeydir. İnsanoğlu kendi kimliğini kaybetmeden yaşamı boyunca bir tutum, bir tavır takılmalıdır. Bu öyle ‘’istiyorum, olsun’’ ile değil de, kendi karakter, bilgi ve becerilerin doğrultusunda yaşam tarzı oluşturmalısın. Ünlü bir bilim adamının da dediği gibi ‘’ Bizler bilgeliği yaşam tarzı edinmeli bu yaşamı ise en iyi icra edenlerden olmalıyız. Yeri gelir kimisi için, yemek yemek yaşam tarzı olurken, yeri gelir müzik dinlemek, spor ile uğraşmak, dünya turuna çıkmak birileri için yaşam tarzı olabiliyor. Yeter ki  istemekten, hayal etmekten ve alışkanlıktan çıkarıp eyleme geçirmekten vazgeçme. İnanın böylesi daha modernize olmuş bir yaşam tarzı olacaktır.’’ demiştir. Bence olayı özetlemiş gibi ama söyleyeceklerim ve anlatacaklarım elbette bununla sınırlandırılmamalı.

Haydi gel şöyle başlayalım o halde..  😉

Herkes mükemmel yaşam tarzına sahip olmak ister değil mi? Evet dediğini duyar gibiyim.

Evet olmak ister ama gerçekten mükemmel yaşam tarzına sahip olmak isteseydin, mükemmel yaşam tarzına sahip olmayı bekliyor olmazdın öyle değil mi? Ve bu biz insan popülasyonunun özünde vardır, olmak isteriz ve alışkanlık edinir yalnızca isteriz, eyleme geçirmek kimin umurunda sanki !

Şunu çok net söylemeliyim ki, yaşam tarzı bir alışkanlık değil, bir eylemdir..!

Modern çağımızda insanlar yaşam tarzı oluşturmak için; biraz daha büyümeyi, okulundan mezun olmayı, hedeflediği mesleğe başlamayı ya da yüklü bir para ve iyi bir öz güven bekliyor, oysa bu prensip yanlış ve toplumumuzun en doğru bildiği alışkanlıklardandır.

Diyelim ki bir genç, o dereceyle bitirdiği diplomasına güvenerek kaliteli bir şirkette işine başladı, ne olacak biliyor musun? Öncelikle fiyakalı giyinmesini talep edip sonrasında özenle hazırlanmış bir liste tutuşturacaklar eline, yapman ve yapmaman gerekenler, görevin ve uyman gerekenler gibi afili bir disiplin listesi olacaktır. Sonrasında adım adım hayallerinin peşinden gitmemeyi öğütleyecekler, yaşamını ve hayallerini ele alıp ona yaptırımlar uygulayacaklar. Onu mekanik bir sistemin parçası haline getirip hipnozite bir yaşam sağlayacaklar ve en kötüsü de o bunları zevkle yapıyor olacak.

Peki ne uğruna tüm bunlar?

Kendine bir hayat çizip, bunu yaşam tarzı haline getirmek için elbette, bunu para kazanmaktan geçtiğini sanıyor. Yazık gerçekten böylesi gençlerimize.

Gel bu zinciri kıralım senle bırak kuralları, yaptırımları, görevleri. Eğer sen farklı bir hayat ve gerçek bir yaşam tarzı oluşturmak istiyorsan hayal kurmalısın, istemelisin, özgür olmalısın, ertelememelisin, yaşamını tümüyle ele alıp yaptığın şeyi özveriyle yapmalısın. Onların senin için planladığı yaşam tarzını değil, kendi yaşam tarzını kendin oluşturmalısın, çünkü modern çağımız bunu gerektiriyor.

İstediğin şeyi yapabileceğin en iyi şekilde yap.

Mesela görebileceğin en iyi yerleri kendi yaşamına katmaktan korkma.

Hedeflerin yaşam tarzın için sınırlayıcı olmasın.

En önemlisi de kanatların yok ama uçmayı iste…

Cesaretin yok ama derinlere dalmak iste…

Yeteneğin yok ama enstrüman çalmak iste…

Yaşam tarzın için istemekten ve hayal edip hedeflemek vazgeçme!

Modern çağımızda imkan var, teknoloji var, istek var daha ne bekliyorsun ki?

Ve sen..

Modern çağımızda oluşturulabilecek en kaliteli yaşam tarzını oluştur ve asla hayal edip istemekten vazgeçme, yaşam tarzı senin için alışkanlıktan çıkıp eyleme dönüşsün!