Kendime Yeni Bir Ben Lazım

Kendime Yeni Bir Ben Lazım

Yeni bir yıl gelince her yerde yeni kelimesinin hakkı verilir. Yeni kararlar, yeni planlar, yeni bir ben’e kırmızı halı serilir. Yenilenmek için neden yeni bir yılı bekleriz ki? Hemen başlamamak için hiçbir sebep yok şimdi  yapman gerekenler şöyle.

Eski Beni Uğurla

Dün yada bugün kendinin yorgun, eksik, haksızlıklara uğramış, anlaşılamamış veya şansız olduğunu mu düşünüyorsun? Bir yerlerde bir zamanlar bu his hiçte yabancı değil her birimize. İlk müdahalemiz derin bir nefes al ve sonra eski bene sarıl, bugüne kadar olan yolculuğunuz için ona teşekkür et ve saygıyla uğurla çünkü yaşayacağımız her yenilik eskinin ne kadar farkında oluşumuzda gizli.

Kabul Et

Evet, hayat herkese eşit değil, adalet her zaman istediğimiz anda tecelli etmiyor, evet ailenin sevdiğinin, arkadaşlarının beğenmediğin yönlerini değiştiremiyorsun. Birileri birilerinden daha iyi şartlarda yaşıyor ya da yaşayamıyor. Dönüp dünyaya bakıyoruz hiçbir kötülüğünde önünü alacak gücümüz olmuyor. Arka fonda hemen Batsın Bu Dünya ile Orhan GENCEBAY beliriyor. Orhan babaya saygımız büyük fakat her yeni bir gün yeni bir umut demek. Buna gerçekten inanırsan içinde yaratabileceğin bir dünyanın var olduğunu görecek, kıyaslamaların ne kadar anlamsız olduğunu anlayacak ve müziği kapatacaksın. Tam o anda kendine dönüp demelisin ki ben en güzelim, ben en özelim ve bu dünyada bir ben daha yok! Ve gerçekten eksilerinle artılarınla sen en özelsin. Herkesin yolu, acıları, mutlulukları başka sen başkasın, o başka. En çok kendimizi kabullenip yolumuza devam ediyoruz.

Öğrenilmiş Çaresizliğe Sen Çare Ol

Bize dayatılan fikirler, sunulan hayatlar, samimiyetler, değerler ya her biri koca bir yalansa! Ya olduğundan çok fazlasıysan. Herkesin hikayesi başka olduğu gibi şartları da başka. Kimsenin kendi dünyasına göre seni şekillendirmesine izin verme. Seni eksik olduğuna inandırıp hayat boyu cesaret çemberinden geçmemene neden olan herkese sınır çiz. Öğrenilmiş çaresizliği iyi bil ve sakın o hataya düşme. Franz KAFKA’nın DAVA’sı, Jose SARAMAGO’nun KÖRLÜK’ü , Cristy BROWN’un SOL AYAĞIM adlı eserleri bizleri bu konuda aydınlatır nitelikte. Yeni bir ben için kendine inanmayı borç bil ! Artık kolları sıva ve olduğundan fazlası olduğunu kendine yine, yeniden tekrar et!

Kaygı ve Korkularını Tatile Çıkar

İşin, okulun, ailen, evin, eşin, arkadaşın biri veya hepsi birer kaygı, korku sebebi olabilir. Bu çağın gördüğü Covid-19 dan daha çaresiz illeti ne diye sorsalar kaygı ve korkular derim. Hepimiz ucundan kıyısından yaşıyoruz bu illeti ve bağrımıza basıyoruz çok lazımmış gibi. Bu illetten hasarsız çıkan yok, çıkanında ‘filozof Atakan’ kardeşimizden hallice olduğuna yemin edebilir ama ispat edemem. Seyahat eden sıhhat bulurmuş arada kaygı ve korkularımızı tatile çıkarın, olmuyor mu? Baş etmek için bir bardak suyun içine zencefil, elma, tarçın, limon suyu koyup kaynar suyla demliyoruz yanına da bir avuç çiğ badem yiyiyoruz stresi azaltmaya birebir. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun. Buna ek olarak dünü ve yarını bırakıp anda kalmayı becerebilmeliyiz, zor ama imkansız değil. Birazda boş verirsek oldu bu iş. Yeni bir ben için önce zahmet sonra rahmet gerek.

Haklıyım!!!

Haklıyım çünkü, haklıyım ama diye başlar mutsuz hikayelerimiz. Stresini de, acısını da en çok sen yaşarsın. “Ben haklıyım” ne çok saklanırdım bu bahanenin ardına çok kıymetli bir öğretmen arkadaşım demişti HAKLILIK MUTLULUK GETİRMEZ diye, o günden beri omzuma yük bütün haklılıklarla vedalaştım. Hak eninde sonunda tecelli ediyor ve sen saçmalıkları yüklendiğinle kalıyorsun. Yeni bir ben için seni güçlü kılacakken kendine acımana, gelişmek şöyle dursun yerinde saymana sebep olan haklılıklarına elveda deme vakti. İnan yeniden hürriyetine kavuşacaksın denenmiş ve onaylanmış. İşin sırrı her haklılığında haklıyım ama mutlu muyum? diye kendini sürekli yoklamanda saklı.

Kimse Beni Anlamıyor

İlk okunduğunda her ne kadar yüksek isyan içerse de bence yeni bir ben için olmazsa olmazımız. Özellikle bluğ çağındaki öğrencilerimden duyduğum bir cümle. Ahhh yavrucuğum dünya kimi anlamak için çabalamışta seni anlasın. Yakınımzdakileri, sevenlerimizi suçlamak en kolayı, keşke elimde olsa da hayatını sana film şeridi gibi izletebilsem. Hayat birilerinin seni anlamasını beklemek için çok kısa, belki de en çok sen kendini anlamıyorsundur olamaz mı? Ayrıca yeni bir ben için eski seni kimsenin anlamaması gerekmez mi? O zaman yeniden doğmak için öğren, çok oku, çok gez, çok izle, çok dinle, az konuş işte ondan sonra anlaşılmak yada anlamak yerini sende yeni umutlara bırakacak.

Şans Lazım

Bunların hepsi tamam da “şans lazım şans” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için Ankara’da bir dayıya, çok paraya, güzelliğe, yakışıklılığa, statüye aklıma gelmeyen binlerce saçmalığa ihtiyacınız yok. Çünkü o şansı bulmak için aynaya bakmanız yeterli. Şans sizsiniz yeniden doğabilir, binlerce kez eskiyen ruhunuzu  gömebilir, yine yeniden doğabilirsiniz bunun için yeni bir yılı beklemeyin şansın kapınızı çalmasını da açın bir Sertap ERENER

https://www.youtube.com/watch?v=k_iv0iZfdd4

ve unutmayın şarkıda geçen şans içinizdeki inançta gizli,  Yeniden doğmak üzere hoşçakalın.