Başarının 10 Kuralı

Başarının 10 Kuralı

Başarının 10 kuralı, bildiğimiz üzere her şeyin kuralı olduğu gibi başarının da kuralları vardır. Tabi ki bu kuralların sayısı 10 ile sınırlı kalmayıp kişiye görede değişkenlik gösterebilir. Bugün biz en sık gördüğümüz başarının 10 kuralı üstünde duracağız. Haydi gelin birlikte başarının 10 kuralını öğrenelim.

1-)Hedef Belirlemek

Evet tahmin de edebileceğiniz üzere başarı için gereken ilk kural bir hedefe sahip olmamız. Şöyle bir örnek vermek gerekirse eğer; diyelim ki biz bir geminin kaptanıyız. Bu kaptanlık işinde de yıllarımızı verdik, tecrübeliyiz. Sert dalgalarla boğuştuk, bazen hasar aldık, bazen de geri dönmeyi düşündük ama yine de devam ettik. Sonunda karaya ve sakin denizlere ulaşma umudu ile, veya sevdiklerimize kavuşma umudu ile. Peki bizim bir amacımız olmasa denizde öylesine yol alsak, bir amacımız da olmasa nasıl olurdu? Hiç bir şey için çaba göstermezdik, ilk zorlukda yıkılırdık salardık kendimizi. Sabredemezdik o dalgaların geçmesi için. Koskoca okyanusda nereye gideceğimizi bilmeden dolaşır dururduk, tükenene kadar. Bu yüzden Bir amacımız olmalı ki hayattaki zor dalgalara karşı sabredecek ve ayakta duracak gücümüz olsun, yeniden ayağa kalkabilelim.

2-)Böl Ve Yönet

Başarının kuralı , hedefleri parçalara bölmek. Örnek olarak dünyanın en iyi piyanisti olmak istiyorsunuz diyelim. Bu durumda hedefiniz belli fakat oraya ulaşabilmeniz için belli bir basamaklar olacakdır. Direk o sonuca ulaşamıyoruz maalesef, zaten keyifli olan şey de o yolculuğumuz değil midir? Burada yapmamız gereken En üstten alta doğru yapmamız gerekenleri sıralamak ve ona göre en alt basamaktan yukarıya doğru emin adımlarla çıkmak.

3-) Disiplin Sahibi Olmak

Evet arkadaşlar başarının bu kuralında bize eşlik edecek olan şey “Disiplin”. Bu örneği duymuşsunuzdur illa ki ben yine de duymamış olanlar varsa onlar için söyleyeyim. Biz bir araç isek, hedefimiz bizim yolumuz motivasyon benzinimiz ve disiplin ise bizim o yoldan sapmamamızı ve o yolda devam etmemizi sağlayacak olan şeydir. Disiplin ev öz disiplin hakkında daha detaylı bilgiyi başka bir yazımda açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

4-)Sınırlarını Belirle

Geldik diğer bir kuralımıza. Sınırlarımızı belirlemek. Burada bahsettiğimiz sınırlar şu şekilde;mesela diyorsunuz ki bugün sadece 1 saat oyun oynayacağım. Bunu geçmediğiniz zaman siz belirlediğiniz sınırınızın üstüne çıkmamış oluyorsunuz. Bunu çoğu şey için de örneklendirebiliriz. Zamanımızı kaybetmemeliyiz, bizim için satın alınamaz olan şeylerden biridir zaman ve geri alınamayan. Bu yüzden belirlediğimiz sınırları kendimize göre seçmeli ve karşımızdaki insanlara da ona göre davranmalıyız.

5-)Para İçin Yapmayın

Bu başarı kuralında yine önemli bir maddemiz daha var. Sevdiğiniz işi yapın, sevdiğiniz sporu yapın, sevdiğiniz insanlarla etrafınızı doldurun. Bu liste daha uzayıp gider, hayatın püf noktası sevdiğiniz şeylere odaklanmaktan geçer. Steve Jobbs’a bakacak olursak eğer kendisi bu işi sevdiği için yapmaya başlamıştır, onda tutku uyandırmıştır ve bunun sonucunda ise 25 yaşında 100 milyon dolarlık bir sevete sahipti çünkü para için çalışmadı dünyayı değiştirmek için çalıştı. Siz de parayı değil sevdiğiniz şeyleri ve tutkularınızı takip edin.

6-)Plânlı Olmak

Bu maddemizdeki başarı kuralımız plânlı çalışmak. Hepimiz bazen zamanımızın bazı şeylere yetmediğinden dolayı isyan ederiz ve buna ben de dahilim. Fakat basit gerçek gözlerimizin önünde yatmaktadır ki o da şudur;plânlı bir şekilde çalışmak. Evet aslında gerçekten böyle bir kısmı bu plânı oluşturmak diğeri ise bunu düzenli oalrak sürdürmek. Her şeyimiz plânlı olduğu zaman göreceğiz ki aslında istediğimiz zaman ne kadar da çok vakit ayırabiliyormuşuz.

7-)Hata Değil Ders!

Evet hepimiz başarı yolunda bu sorun ile karşılaşıyoruz. Hata yapmak. Aslında normal hayatta bile hata yapıyoruz ve bu aslında çok da normal bir şey. Önemli olan aynı hatayı tekrar yapmamak ve bu hatadan ders çıkarmak. Bunu yaptığımız zaman ilerlemeye başlıyoruz, hata yapmadığımız zaman değil. Unutmamak gerekir ki ilk kez yürüyen bebekler direk koşmaya başlamazlar hatta yürümeden önce emeklerler. Bir şeye ilk başladığımız zaman biz de hatalar yapacağız ama aynı zamanda bunlardan ders de çıkaracağız.

8-)Ön Yargılardan Kurtulmak

Bu maddemizde ise hepimizin sahip olduğu bir şey olan ön yargılardan bahsedeceğiz. Bunu hepimiz yapıyoruz ister istemez. Fakat bunun önüne geçmek için kendimize farklı sorular sorabiliriz. İnsanları sadece dış görünüşüne bakarak onlar hakkında bir fikir edinemeyiz. Aynı şekilde bir iş düşünün fakat maaşı baya yüksek. Maaşı yüksek evet fakat kimse çalışma şartları ve yoğunluğundan bahsetmiyor. Maaşı yüksek diye giriyoruz ama mutlu olamıyoruz. Bunun gibi bir sürü örnek verebiliriz. Bu yüzden bir kitabın sadece bir kapağına bakarak beğenmemezlik etmemeliyiz.

9-)Korkuların Üstüne Gitmek

Hepimiz bazı korkulara sahibiz bu hayatta. Hepsi de farklı şekilde. Fakat şöyle bir gerçek var ki korkuları oluşturan şey de duygudur ve duyguları da düşüncelerimiz ile oluştururuz. Bu yüzden düşünceler değişirse duygular değişir ve korkularımız da değişir. Ben topluluk önünde konuşmaktan korkuyorum diyelim, fakat o ilk konuşmayı yaptıktan sonra aslında bunun ne kadar güzel ve gurur verici bir şey olduğunu anlıyorum. Sonrasında ise o korkum ortadan direk kalkıyor, çünkü eskisi gibi ona korku değil artık istek duyuyorum. Bu şekilde korkularımızın üstüne giderek onları yolumuzdan çekebiliriz.

10-)Açık Ve Aç Olmak

Evet son başarı kuralımız ise gördüğünüz gibi açık olmak ve aç olmak. Burada bahsetmek istediğim şey öğrenmeye,bilgiye ve yeni şeylere açık olmak. Çünkü çağımız hızlı bir şekilde ilerliyor ve değişiyor. Bu durumda biz de yeni durumlara her zaman açık olmalıyız. Unutmayın Nokia’nın batmasının sebebi yeniliğe gitmemesi, yeni çağa uyum sağlayamamasıdır. Biz de bu zamanda kazanmak ve başarılı olmak istiyorsak yeni olan her şeye açık, bilgilere de her zaman aç olmalıyız. Bilgininin ve öğrenmenin asla sınırı yoktur bunu da unutmamalıyız.

Benim size bahsedeceklerim bu kadardı arkadaşlar umarım sizi sıkmamışımdır ve size ufakta olsa faydam olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek dileği ile kendinize iyi bakın ve kendinizi geliştirmeye devam edin 🙂

Kendini Geliştirmek İçin Yöntemler

instagram sayfamız