Sağlıklı Düşünebilme Yolları

Sağlıklı Düşünebilme Yolları

İnsanları tek başına dışarıdan bağımsız olarak düşünmek mümkün değildir. İnsan sosyal bir varlık olduğu için dışarıyla sürekli etkileşim halindedir. Günlük hayatta bulunduğumuz ortamlar, yaşadığımız olaylar ve iletişimde bulunduğumuz insanlar bizim sağlıklı düşünebilmemiz üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. Yaşanılanların olumlu yönde olması sağlıklı düşünebilme açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı düşünebilme başarabildiğimizde sağlıklı kararlar almamızda zor olmayacaktır.

Benliğimiz ve Sağlıklı Düşünebilme

Sağlıklı düşünebilmenin yolları arasında insanın benliğini oluşturan kendi ruhsal dinamiklerini keşfetmesinin büyük önemi vardır. Benliğimizin oluşmasında etkili olan toplumsal faktörleri analiz etmemiz, alışkanlıklarımızı ve kabullerimizi (tabularımızı) başka sosyal gruplarla kıyaslayabilmemiz  buna göre kendimizi gözden geçirmemiz ve bize yön veren itkiler üzerinde denetimimizi arttırmamız sağlıklı düşünebilmemiz açısından oldukça önemlidir. Karar vermeden önce düşünmeyi, bir müddet duraksayıp kararımızdan emin olmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Sağlıklı düşünebilmenin istenilen düzeyde olmasını sağlamak için analiz kabiliyetimizi entelektüel donanımla zenginleştirebilmek , bol bol okumak , araştırmak ve gözlem yapmak gerekir.

sağlıklı düşünmek

Bedenimiz ve Sağlıklı Düşünebilme

Sağlıklı düşünebilmeyi tek başına bedenimizden bağımsız olarak sağlayamayız. Beden sağlığımız sağlıklı düşünebilme konusunda oldukça etkilidir. Bedenimizin sağlığı açısından uyku düzeni alışkanlığı, dengeli beslenme, egzersiz ve spor çok önemlidir. Bedenimiz yeteri kadar dinç ve sağlıklı olduğunda daha sağlıklı düşünebilmemiz mümkün olacaktır. Sağlıklı düşünebilmenin sağlıklı bir bedende vücut bulacağını unutmamak gerekir.

sağlıklı düşünmek

Beklenmedik Durumlar ve Sağlıklı Düşünebilmek

Bazen hepimiz hiç beklemediğimiz anlarda sıkıntılı süreçlerle karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu süreçler bazen kısa sürebiliyorken bazen de uzun zaman alabiliyor. Bazen bu süreç sadece bizi ve yakın çevremizi ilgilendiriyorken bazen de ülkece hatta ülkelerce ortak sıkıntılı bir süreç haline gelebiliyor. Henüz yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgını diğer ülkelerle birlikte atlatmaya çalıştığımız bir süreçtir. Bu süreçte her ülke kendileri şartları doğrultusunda önlemler alarak ülkedeki kişilerin en az zararla bu süreci atlatmasını sağlamaya çalışmaktadır. Böyle durumlar hepimizin düşünce sağlığı üzerinde aynı etkiyi bırakmaz elbette. Herkes bu sıkıntılı süreçten aynı düzeyde olumsuz etkilenmez. Kimileri bu durumlarda aşırı stres ve kaygı yaşadığı için sağlıklı düşünebilme konusunda olumsuzluklar yaşar. Böyle durumlarda olayın geçici olduğunun farkına varmak, olayı kabullenip uygun şartlar oluşturmak, önlemler almak, zihnimizi konu dışında başka alanlara yönlendirmek sağlıklı düşünebilme yönünden önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Bakış Açımız ve Sağlıklı Düşünebilme

Hepimiz aynı olaylar karşısında aynı tepkileri veremeyiz. Verdiğimiz tepkilerde, aldığımız kararlarda bakış açımız önemli bir yere sahiptir. Bakış açımızın olumlu ya da olumsuz olmasında yaşantımız, çevremiz, bilgi birikimimiz, tecrübelerimiz oldukça etkilidir. Bakış açımızın olumlu olması sağlıklı düşünebilmemizi ve kişiliğimizi tam olarak yansıtabilmemizi sağlar. Sağlıklı düşünebilmek duyguları duygular da davranışları etkiler. Sağlıklı düşünebilen bir insan sağlıklı tepkiler verir ve de sağlıklı kararlar alarak davranışa dönüştürür. Sağlıklı düşünebilen insanlar her zaman her koşulda olumsuzluklara karşı alternatifler üretebilirler. Sağlıklı düşünebilmemiz sorunlara olan bakışımızı değiştirir.

sağlıklı düşünmek

Bakış açımız hayatımıza açılan bir penceredir. Pencerenizden dışarıya sağlıklı düşüncelerin ışığını yansıtabildiğinizde İnanın önünüz daha aydınlık olacaktır.

Mutlu Olmamak Mutsuzluk Hali Değildir

instagram sayfamız