Pomodoro Tekniği İle Daha Etkili Öğrenme

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği 1980’li yıllarda Francesco Cirillo adında birisi tarafından keşfedilmiştir. Pomodoro tekniği geliştirildiği zamandan bu zamana kadar çalışmak için sıkıntı yaşayan insanlar, pomodoro tekniğini deneyerek güzel sonuçlar alıp memnun kalmışlardır. Pomodoro tekniği adını, Cirillo’nun öğrenim hayatında bu tekniği kullanırken bir domatese benzeyen(Pomodoro italyancada domates demektir.) alarm saatinden alır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Pomodoro tekniği uygulaması şu şekilde olur; 25 dakika boyunca yapılacak şeye odaklanılır ve sonrasında 5 dakikalık bir mola verilir. Toplamda yarım saat eden bu çalışma 1 pomodoro olarak adlandırırılır. Toplamda 4 pomodoro yaptıktan sonra, 15-30 dakika arasında bir ara verebilirsiniz. 4 pomodoro bittiğinde, aralar da dahil olmak üzere 2 saat çalışmış olursunuz. Tabiki de pomodoro sayısını kendi isteğinize göre arttırabilirsiniz, bunda bir sınır yoktur. Genel olarak 8-12 pomodoro arasında kullanılır. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır:

25 dakikalık süre boyunca bütün uyaranlardan uzakta durun ve çalıştığınız şeyden başka hiçbir şey düşünmeyin. 5 dakikalık aralarda ise çalıştığınız şeyi hiç düşünmeyin. Yani örenek vericek olursak; Ders çalışıyorsanız, 25 dakikalık süreçte sadece ders çalışmaya ve dersin konusuna odaklanın. 5 dakikalık ara kısımlarında ise ders ile ilgili hiçbir şey düşünmeyin. 5 dakikalık aralarda sizlere vereceğim tavsiye telefon ve sosyal medyaya giriş yapmamanız. Çünkü ara süremiz kısıtlı ve kısa olduğundan, ara süresi geçer ve derse geri dönmek zorlaşabilir. Bunun için evin içinde gezinmek, su içmek veya kendinize bir kahve hazırlamak gibi kafa dağıtıcı şeyler ile uğraşabilirsiniz. Unutmayın aralarda 5 dakikayı geçirmemek, ders çalışırken de 25 dakikayı aşmamak en önemli kurallarımızdandır.

Her 4 pomodoro sonrasında(ihtiyacınıza göre) 15-30 dakikalık vereceğimiz molalarda ise kafanızı meşgul edecek şeylerden uzak durmaya çalışın. Her ne kadar fazla bir zaman gibi gözükse de facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya araçları veya cep telefonu kullanımı ister istemez kafamızı bazı şeyler ile doldurabilir. Bu da sizin çalışma verimliliğinizi azaltmanıza sebep olur. Neden bile bile kendi verimliliğimizi düşürmek isteyelim ki ?

Pomodoro tekniğine başlamadan önce ufak bir planlama yapabilirsiniz. Mesela test çözüceksiniz ve bunun ortalama 50 dakika süreceğini düşünüyorsunuz. O zaman sizin 2 pomodoro yapmanız yeterli olacaktır. Bu planları yazılı bir şekilde yaparsanız sizin için daha iyi olabilir. Çünkü işiniz bittiğinde, bu yazdığınız küçük hedefinizin yanına bir tik işareti atmak, sizi daha mutlu edicek ve aynı zamanda daha da motive edecektir. Unutmayın söz uçar yazı kalır.